• polski
    • angielski

HARCERSTWO W POLSCE

W Polsce ruch skautowy, którego założycielem na świecie (w Wielkiej Brytanii) był generał Lord Robert Baden-Powell, ma bogatą tradycję.  Istnieją tu trzy główne organizacje harcerskie : Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Skauci Europy FSE ,,Zawisza”. Ruch bierze swój początek w 1918 roku, został zainicjowany przez małżeństwo Olgi i Andrzeja Małkowskich. Zasłynął z zaangażowania w ruch oporu i działalność w podziemiu w czasach okupacji. Szczególnie ważna jest bohaterska postawa dziewczyn i chłopców, którzy pełnili rolę sanitariuszy i łączników w czasie Powstania Warszawskiego.

Organizacje dzielą się na różne piony dostosowane do wieku członków – zuchy – małe dzieci, harcerki i harcerze – dzieci w wieku szkolnym oraz wędrownictwo i harcerstwo starsze dla osób starszych, nazywane wspólnie po prostu harcerstwem. Do dziś wychowuje ono młodych ludzi w duchu patriotyzmu, poszanowania przyrody i współpracy w grupie. Do pracy wykorzystuje się takie formy jak służbę, gry terenowe, biegi na orientację, warsztaty artystyczne. Harcerki i harcerze uczą się szyfrów, alfabetu Morse’a czy pierwszej pomocy. W  roku szkolnym spotykają się na zbiórkach, a w wakacje jeżdżą  na obozy do lasu, gdzie mieszkają pod namiotami, gotują na kuchni polowej i próbują swoje charaktery w często spartańskich warunkach.

Trzeba przyznać, że harcerstwo to miejsce, gdzie hartują się przyjaźnie na całe życie i gdzie przeżywa się  niesamowite przygody i świetnie się bawi. Na pewno kolekcjonuje się tu piękne wspomnienia na lata. Atmosfera braterstwa sprawia, że można tu czuć się jak u siebie.