• polski
    • angielski
    • ukraiński

Kurs języka polskiego

„Kto włada informacją, ten włada światem, a ten kto włada językiem obcym, otwiera dla siebie świat”.

Stwierdzenie to ujawnia się pełniej podczas życia za granicą. Przeprowadzka do innego kraju, jest zawsze pewnego rodzaju wyzwaniem. Język obcy może być barierą dla pełnego i normalnego życia w nowym kraju. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych osób, których celem przyjazdu jest studiowanie lub praca. Język odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu.

Panuje powszechne przekonanie, że gdy znajdziesz się w “ekstremalnych warunkach” możesz szybko nauczyć się języka obcego. Niestety, w rzeczywistości nie jest tak łatwo. „Po moim przyjeździe do Polski, zmierzyłam się z tym problemem. Bez odpowiedniej znajomości języka miałam tutaj wiele problemów więc zdecydowałam, że coś trzeba z tym zrobić. A później znalazłam ten kurs języka Polskiego” – mówi studentka Vira.

Jest wiele programów Unii Europejskiej, które skupione są na pomocy obcokrajowcom. Kursy języka polskiego są głównym punktem projektów w ramach tych programów. Kursy językowe, które odwiedziliśmy, odbyły się w ramach projektu „Migrant! Login:Lublin”.

“Kursy rozpoczęły się w październiku a skończyły w maju, a więc trwały cały rok akademicki. Dostaliśmy darmowy zestaw podręczników do nauki języka polskiego. Wiele się nauczyliśmy dzięki tym podręcznikom. Mam pozytywne wrażenia z kursu, ponieważ dzięki niemu otrzymałam bogaty bagaż wiedzy gramatycznej, która pomogła mi zrozumieć główne problemy polskiej gramatyki, na które powinienem zwrócić uwagę” – mówi Alex.

Kursy języka polskiego zostały podzielone na dwa poziomy. W grupie byli głównie obywatele Ukrainy, ale również Rosji oraz Albanii. Podręcznik do poziomu A1 – „Polski Jest Cool”, został użyty podczas nauki w pierwszej grupie. Kompleks gramatyki języka polskiego staje się bardziej zrozumiały, dzięki przemyślanie dobranym materiałom. Głównym zadaniem kursów języka polskiego jest wykształcenie umiejętności komunikacyjnych w tematach życia codziennego, edukacji, zatrudnienia i stosunków społecznych” – mówi Pani Marzena.

„Jestem pod wrażeniem wysokiego poziomu profesjonalizmu naszego nauczyciela, Pani Marzeny. Udało jej się znaleźć sposób na każdego z nas. Każda sesja odbywała się w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze. Materiały z lekcji były łatwo i szybko zapamiętywane. Pomimo małego zasobu słownictwa, udało nam się dyskutować na wiele różnych interesujących tematów” – student Vasil podzielił się z nami pozytywną opinią.

“To oczywiste, że grupa z lepszą znajomością języka, może dyskutować na bardziej poważne tematy. Ponadto było sporo ludzi, którzy chcą i lubią dyskutować na różnorodne tematy. W tej grupie pracowaliśmy z podręcznikiem Anny Seretny „Kto czyta – nie błądzi”. Wiedza, którą studenci dostali na naszym kursie, dała im możliwość komunikowania się na takim samym poziomie, jak robią to Polacy” – twierdzi Pani Marzena.

Na każdej sesji robiliśmy różne zadania, czytaliśmy teksty i dyskutowaliśmy nad zagadnieniami, które naprawdę pomogły nam zwiększyć znajomość polskiego języka na poziomie konwersacyjnym” – mówi Alex.

“Kursy odbywały się w bardzo dogodnym czasie. Jedną z wad kursu, jest stałe miganie lampy w pokoju J” – student Oleg podzielił się z nami swoimi wrażeniami.

Kurs opierał się także na tolerancji i zainteresowaniu kulturą języka. W procesie nauki języka obcego ciekawość jest najlepszym sojusznikiem. Inną korzyścią tych kursów jest to, że są całkowicie darmowe. Dla studentów jest to prawdziwym wybawieniem.

Jeżeli jesteś zainteresowany i poszukujesz kursu języka polskiego, pytaj o szczegółowe informacje i napisz e-mail do loginlublin@panstwoprawa.org, lub przyjdź do nas ul. Chopina 14/81 w Lublinie lub zadzwoń tel. +48 532 006 773.

Iryna Ilyashevych