• polski

Muzeum Wsi Lubelskiej

Jeżeli szukacie w Lublinie miejsca, w którym możecie odkryć spokój i odpocząć z dala od miejskiego zgiełku, to Muzeum Wsi Lubelskiej z pewnością spełni powyższe oczekiwania!

Jest to wyjątkowe miejsce zwłaszcza, jeżeli interesuje Was życie dawnej wsi, dworów oraz miasteczek a także zwyczaje i tradycje związane z tym miejscem. Oprócz przeniesionych z tego okresu zabudowań, na terenie Skansenu znajduje się cerkiew greckokatolicka z Tarnoszyna, zaś w części dworskiej, znajduje się XVIII-wieczny dwór z Żyrzyna. Oprócz zapoznania się charakterystycznym budownictwem minionej epoki, możecie odpocząć w zapierającym dech ogrodzie, bądź spędzić czas nad wodą. Niezwykle ciekawa jest ponadto część w którym odtworzone jest miasteczko z lat 30 dwudziestego wieku – w szczególności jeżeli chcecie zobaczyć m.in ówczesny salon fryzjerski, pocztę czy piwiarnię. W tej części znajdziecie także rzymskokatolicki zespół sakralny.

Spacerując po wnętrzach tamtejszych domów, zapoznając się z wystrojem i zapachem tamtych lat, macie niezwykłą okazję by przenieść się w czasie do tamtych dni, trosk życia codziennego czy pracy, którą trudnili się nasi przodkowie. Przekraczając bramy Muzeum powracacie do malowniczej przeszłości, którą na pewno warto poznać. W skansenie dobrze jest spędzić kilka godzin, ale spokojnie! Nie musicie obawiać się  głodu czy pragnienia, gdyż na terenie Skansenu funkcjonuje Karczma która posili wędrowców.

Warto zaznaczyć, że na terenie Skansenu organizowane są bardzo ciekawe wydarzenia które mają na celu dokładne przybliżenie życia ludzi minionej epoki, sposobu spędzania wolnego czasu czy codziennej pracy. Jeżeli mowa o wolnym czasie, warto przyjść tu na potańcówkę, która tanecznym krokiem zabierze nas do czasów, kiedy na parkiecie królowały oberki czy mazurki. Oczywiście, warto jest wybrać strój stylizowany na dedykowane lata, dzięki czemu można otrzymać zniżkę na bilet. Co więcej, w Skansenie organizowane są pokazy pt. „Jak to się dawniej robiło” – harmonogram znajduje się tutaj.

Bilet wstępu na teren Skansenu kosztuje 12 złotych lub 6 złoty (ulgowy), bądź 30 złoty bilet rodzinny (z Kartą Dużej Rodziny, z kartą Rodzina Trzy Plus).

Do Muzeum można dojechać autobusami komunikacji miejskiej nr 18, 20, 30, 37. Możliwe jest również zwiedzanie Skansenu z przewodnikiem, który z pewnością przybliży ciekawe historie związane z tym miejscem. Koszt półtoragodzinnego zwiedzania w języku polskim wynosi 60,00 zł zaś dwugodzinnego 80 złoty. Zwiedzanie w języku angielskim to koszt 90,00 zł za półtora godziny oraz 120 złoty za 2 godziny.  

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej która dostępna jest także w języku angielskim.

Zachęcamy do interesującego spędzania wolnego czasu!