• polski

Nielegalna migracja na Wschodniej i Wschodnio-Bałkańskiej granicy Unii Europejskiej – statystyki Agencji Frontex za I kwartał 2016 r.

Jak wynika z opublikowanych na stronie Agencji Frontex statystyk za okres od stycznia do końca kwietnia 2016 r. liczba migrantów nielegalnie przekraczających zewnętrzne granice UE znacząco spadła, zwłaszcza jeśli chodzi o region Wschodnio-Bałkański.

W pierwszym kwartale roku 2016, na granicach z Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią Gruzją, Mołdawią i Ukrainą, odnotowano 850 nielegalnych przekroczeń granicy. Ponad połowę z odnotowanych przypadków stanowiły przekroczenia dokonywane przez obywateli tychże państw oraz państw należących do Wspólnoty Niepodległych Państw. Ponadto cztery na pięć spraw, w których doszło do nielegalnego przekroczenia granicy, powiązanych było z podejrzeniem przemytu lub innych przestępstw niezwiązanych z migracją. W pozostałych przypadkach nielegalnie przekraczającymi granice byli przede wszystkim obywatele Afganistanu oraz Wietnamu.

Z uwagi na natężenie nieregularnej migracji na ścieżce arktycznej prowadzącej z terytorium Federacji Rosyjskiej do Finlandii na Wschodniej granicy wzrosła czterokrotnie liczba osób zatrzymanych w związku z podejrzeniem udzielania pomocowy przy nielegalnym przekraczaniu granic.

Jeśli chodzi o Wschodnio-Bałkańską granicę w porównaniu do ostatnich trzech miesięcy roku 2015, liczba nielegalnych przekroczeń granicy spadła aż o 84% do poziomu 215 tysięcy. Zwłaszcza w lutym i maju spadek stał się bardziej widoczny z uwagi na wprowadzenie skoordynowanych środków na szczeblu regionalnym i ostateczne zamknięcie tamtejszego korytarza tranzytowego. Ponadto do spadku przyczyniło się także wejście w życie umowy UE-Turcja w sprawie zawracania nielegalnych imigrantów przybywających z Turcji.

Liczba zatrzymanych przemytników na Wschodnio-Bałkańskim szlaku kolejny kwartał z rzędu spadła. W pierwszym kwartale 2016 r. liczba ta wyniosła 261 osób i jest najniższa od końca 2014 roku. Jednakże prognozuje się, że zamknięcie Wschodnio-Bałkańskiego szlaku prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu liczby migrantów, którzy aby przedostać się do Europy będą chcieli skorzystać z usług przemytników.

Szczegółowe dane dostępne są pod następującymi adresami:

dla Wschodniej granicy

dla Wschodnio-Bałkańskiej granicy