Znane i nieznane zakątki Lublina – W lasach Starego Gaju

Znane i nieznane zakątki Lublina – W lasach Starego Gaju

W obecnych czasach lata wydają się być bardziej gorące a słońce wydaje się bardziej świecić. W wyniku tego ludzie poszukują chłodnych miejsc, aby móc odpocząć. Niestety, Lublinianie zapominają o jednym, unikatowym miejscu, w którym można spędzić gorące letnie dni. Rezerwat przyrody „Stasin” jest interesującym miejscem, aby spędzić swój wolny czas na zewnątrz, czując zapach lasu, dlatego będzie przyjemnie przejść się na kolejny wirtualny spacer właśnie tutaj.

Rezerwat przyrody „Stasin” mieści się nieopodal Zalewu Zemborzyckiego. Najłatwiej dotrzeć tam idąc od strony ulicy Stary Gaj. Lasy rozciągają się na 25 hektarów. W 1981 roku lasy zostały zarejestrowane jako rezerwat. Celem stworzenia rezerwatu w tym miejscu była ochrona natury tego rejonu. Istnieje wiele chronionych gatunków drew takich jak lipy, graby i stuletni dąb, jak również kwiatów takich jak lilie.

Jednak las nie jest jedynie po to, aby chronić przyrodę, ale także by spędzić tam miło czas. Chłodzący wiatr i cień dawany przez drzewa powoduje przyjemną temperaturę. Świeże powietrze i zapach olejków eterycznych roślin sprawiają uczucie komfortu i zrelaksowania. Mówi się, że w lesie najlepiej uprawia się sporty. Ścieżki leśne są bardziej miękkie i elastyczne aniżeli betonowe ulice miejskie. Ponadto oddychanie świeżym powietrzem, świst wiatru i śpiew ptaków są korzystne zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Siedzenie przed komputerem każdego dnia jest bardzo niebezpieczne dla ludzkiego wzroku i oczu. Jest to ważne, aby popatrzeć na leśną zieleń by dać ulgę swoim zmęczonym oczom. Najbardziej popularnymi sportami uprawianymi w lesie są: bieganie, spacerowanie, jazda na rowerze, Nordic walking, ale także coraz bardziej popularne stają się jazda konna oraz geocatching. Należy jednak pamiętać, że jazda konna możliwa jest jedynie wtedy kiedy oznaczone to zostało przez specjalne znaki na drzewach umieszczone przez leśników i straż leśną. Jazda na motorze oraz samochodem jest zabroniona, ale przed lasem dostępne są miejsca gdzie można zaparkować  swój pojazd.

Odpowiednie zachowanie oraz utrzymywanie spokojnej atmosfery jest szczególnie ważne jeśli chodzi o wypoczynek w lesie. Nie wolno zbaczać ze ścieżek do tego przeznaczonych. Należy obserwować znaki na drzewach oraz nie zakłócać spokoju natury oraz innych turystów. Nie wolno niszczyć ani zrywać rosnących w rezerwacie roślin. Nie wolno zaśmiecać lasu oraz ignorować zasad ustalonych przez leśnictwo.

Rezerwat przyrody „Stasin” jest zapomnianym miejscem w Lublinie. Jest warty odwiedzenia, aby poczuć przyrodę w Lublinie. Łatwo można go znaleźć więc może spędzić miło czas na łonie natury?

Kolejny spacer nastąpi…