• polski
    • angielski

ŻYCIE W LUBLINIE

Czy wiesz, że w Lublinie istnieje tzw. „Budżet Obywatelski”? Budżet Obywatelski, nazywany także budżetem partycypacyjnym, jest to część budżetu naszego miasta, o której decydują bezpośrednio mieszkańcy poprzez głosowanie. Jak to działa?
Najpierw w czerwcu-lipcu sami mieszkańcy zgłaszają projekt który chcą zrealizować na terenie miasta: budowa ścieżki rowerowej, oświetlenie ulicy, naprawa chodnika, budowa placu zabaw, wsparcie dla instytucji kultury itd., a następnie poprzez głosowanie sami decydują które ze zgłoszonych inicjatyw otrzymają dofinansowanie ze środków budżetu miasta. Proste, co? Ty, jako mieszkający w Lublinie cudzoziemiec również możesz w tym wziąć udział. O ile jesteś zameldowany w Lublinie, możesz zarówno zgłosić swój projekt jak i zagłosować na jedną ze zgłoszonych inicjatyw. Do dzieła – miasto to nasz wspólny dom. Szczegóły tutaj.


Pomimo pory nocnej, weekendu czy świąt w Lublinie są otwarte poszczególne apteki, gdzie możesz zakupić lekarstwa. Możesz również sprawdzić dostępność konkretnego leku w danej aptece przez stronę internetową.
Niektóre całodobowe apteki w Lublinie:
1. Apteka POMOCNA przy ul. Krakowskie Przedmieście 23
2. Apteka przy ul. Wallenroda 2e
3. Apteka na Zana przy ul. Tomasza Zana 27 lok. 1,
Tutaj możesz sprawdzić wszystkie apteki całodobowe w Lublinie oraz dostępność leków .
Możesz również zadzwonić pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590 i dowiesz się od konsultanta w której aptece kupisz swój lek.


Czy wiesz, że gdy przybywasz do nowego miasta, dobrze jest wiedzieć ile pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na życie. Tutaj znajdziesz informacje na temat cen w Lublinie.


Czy wiesz że, zgodnie z nowymi przepisami, Niedziele są dniami wolnymi od handlu. Obecnie, nowe prawo zakazuje handlu w dwie Niedziele w miesiącu, zaś ich liczba zostanie zwiększona do trzech niedziel w miesiącu w 2019 roku i w końcu w 2020 roku, wszystkie niedziele będą objęte zakazem handlu, oprócz siedmiu wyjątków min. przed Wielkanocą czy Bożym Narodzeniem.


Czy wiesz że, Lubin jest największym miastem akademickim we wschodniej Polsce z 9 instytucjami szkolnictwa wyższego? W naszym mieście jest ponad 6500 studentów przybywających z blisko 100 różnych krajów!


Uczestniczyłeś kiedykolwiek w obchodach Święta Wojska Polskiego w Lublinie?

Lublinianie w dniu 15 sierpnia uczcili 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. W obchodach Święta Wojska Polskiego w Lublinie wzięli udział żołnierze, przedstawiciele władz i mieszkańcy. Obchody w Lublinie rozpoczęły się mszą świętą w archikatedrze lubelskiej. Później uczestnicy udali się na plac Litewski, gdzie złożyli kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i Pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Główne uroczystości odbyły się na Placu Zamkowym. Odbył się tradycyjny przegląd pododdziałów, podniesienie flagi państwowej, apel pamięci i przemówienia okolicznościowe.


Mieszkańcy Lublina posługują się niektórymi zwrotami charakterystycznymi jedynie dla ich regionu.

1. Lubelak – Mieszkaniec Lublina
2. Brejdak – Brat
3. Brejdaczka – Siostra
4. Ciapy – Obuwie noszone w domu
5. Trajtek – Trolejbus
6. Sara – Pieniądze
7. Parówka – Bułka pszenna
8. Kajtnąć się – Przejechać się


 3Numery alarmowe w Polsce

112 – międzynarodowy numer alarmowy

999 – pogotowie ratunkowe

997 – policja

998 – straż pożarna


Bazary w Lublinie

Szukasz miejsc, w których kupisz świeże warzywa i owoce? Oto lista lokalnych bazarów:

– targ przy Al. Tysiąclecia, nieopodal sklepu Nova i Dworca PKS,

– targ przy ul. Ruskiej,

– Eko bazar,

– targ przy ul. Wileńskiej.


23

Poczta Główna

Potrzebujesz wysłać list lub paczkę? Możesz skorzystać z Poczty Polskiej, In postu lub serwisów kurierowych. Jeśli chcesz skorzystać z poczty 24/7 możesz pójść na Pocztę Główną, która mieści się na Krakowskim Przedmieściu 50. Nawet jeśli masz ważne dokumenty do wysłania, możesz wysłać je nocą. Strona główna poczty.

 


49

 

Gazety i lokalne portale

Jeśli lubisz czytać gazety albo wiadomości online

Lublin Today | Kurier Lubelski | Koziołek.pl | Nasze miasto | Dziennik Wschodni | Gazeta Wyborcza Lublin

 


50Obchody święta 3 maja w Lublinie

Byłeś kiedyś na uroczystościach 3 Maja w Polsce? W Lublinie jest to wyjątkowa uroczystość, która rozpoczyna się mszą św. – zazwyczaj w godzinach porannych. Później uroczystości przenoszą się na Plac Litewski. Nasze wojsko prezentuje swoje delegacje reprezentatywne aby oddać honor Konstytucji 3 Maja. Jest to element naszej historii i tradycji.

 


targ-starociTargi Staroci

Ogromny pchli targ znajdziesz w Lublinie w każdą ostatnią niedzielę miesiąca! Gdzie? Oczywiście na Starym Mieście, które od wczesnego poranka aż do późnego popołudnia zamienia się w targowisko. Możesz znaleźć tu takie rzeczy jak: stare fotografie, płyty, lampy czy pocztówki. Tak naprawdę nigdy nie wiesz na co trafisz, więc jeżeli jesteś poszukiwaczem wyjątkowych „skarbów” to właściwe miejsce dla Ciebie.

 


70Akademiki

Poszukujesz akademika w Lublinie? A może chcesz zmienić swoje mieszkanie?
Przedstawiamy listę akademików w Lublinie:

Prywatny Akademik | Domy Studenckie UMCS | Akademiki UP | Domy Studenckie UM | Dom Studencki WSEI | Akademik KUL


74Całodobowe apteki

Jest niedziela albo środek wtorkowej nocy a Ty potrzebujesz apteki? Jest kilka aptek czynnych całą dobę:

  • Apteka przy ul. Obywatelskiej 9
  • Apteka przy ul. Wallenroda 2e
  • Apteka przy ul. Zana 27

kantorKantory w Lublinie

Pieniądze są nieodłączną kwestią życia codziennego. Przyjeżdżając do Polski, zapewne ważną dla Ciebie informacją jest to, gdzie znajdziesz kantor wymiany walut w Lublinie, który będzie blisko Twojego miejsca zamieszkania. Mamy dla Ciebie krótki spis takich miejsc oraz link do artykułu na temat kantorów który znajduję się na blogu Login:Lublin.

 


79TVP 3 Lublin

Czy wiesz że w Lublinie funkcjonuje regionalna telewizja? Mowa o TVP 3 Lublin, to jest o oddziale Telewizji Polskiej w Lublinie, która zajmuje się sprawami lokalnymi. W telewizji znajdziesz sporo informacji pochodzących z regionu w takich tematach jak np. sport, kultura, zdrowie, gospodarka czy też informacje kryminalne. Wejdź na stronę internetową telewizji i bądź na bieżąco www.lublin.tvp.pl


118

 

 

Legia Akademicka KUL

Legia Akademicka KUL to stowarzyszenie, którego instruktorzy i członkowie biorą udział w szkoleniach organizowanych przez jednostki Wojska Polskiego. Poszerzają swoje kompetencje zdobywając nowe uprawnienia, wnoszą wkład w dyskusję o budowie systemu Obrony Terytorialnej.

 

 


126

Górki Czechowskie

Czy wiesz, że na terenie Górek Czechowskich jeszcze na początku lat 80 XX wieku znajdował się poligon? Obecnie są one zespołem naturalnych wąwozów i wzniesień, których potencjał nie jest jeszcze w pełni wykorzystany.


22 04 2014 LUBLIN PARK SASKI FOT WOJCIECH NIESPIALOWSKI / DW

Wybiegi dla psów

Masz pieska z niewyczerpanymi pokładami energii? W Lublinie jest już kilka wybiegów dla czworonogów: w wąwozie na osiedlu LSM blisko ul. Dziewanny, w wąwozie na Kalinowszczyźnie, na Czechowie przy ul. Koncertowej, na Wrotkowie przy ul. Romera oraz na Wieniawie przy ul. Leszczyńskiego.


modernizmSłów kilka o architekturze modernistycznej w Lublinie

Jest w Lublinie kilka fantastycznych przykładów powojennej architektury modernistycznej, które pewnie widzieliście, ale nie zawsze o nich myślicie jako o dziełach sztuki. Oto kilka najważniejszych, naszym zdaniem, przykładów:

  1. Chatka Żaka, a właściwie Dom Społeczno – Usługowy Chatka Żaka zbudowany w latach 1962-1965. Przecudnej urody zdjęcia Chatki z czasów jej otwarcia znajdziecie na blogu Modernizm w Lublinie modernizmwlublinie.blogspot.com
  2. Dworzec Autobusowy w Lublinie przy Al. Tysiąclecia (ukończony w 1968 r.) – warto się przy nim zatrzymać i spojrzeć na dawne fotografie – przeszklony szkielet robił wrażenie modernizmwlublinie.blogspot.com
  3. LSM jako całość- dzielnica budowana na tzw. Słonecznych Wzgórzach od 1957 r. stanowi niepowtarzalny przykład planowania urbanistycznego i składa się z osiedli Mickiewicza, Słowackiego, Piastowskiego, Krasińskiego, Konopnickiej, Prusa i Sienkiewicza. O historii założenia możecie poczytać tutaj
  4. Linearny System Ciągły to koncepcja architektoniczna stworzona przez Oskara Hansena i zrealizowana na osiedlu Słowackiego w Lublinie. Warto przeczytać książkę Filipa Springera „Zaczyn” i wybrać się na spacer 😉
  5. Spotkania Plastyczne i ich dziedzictwo – od 1976 r. w Lublinie odbywały się spotkania artystów plastyków, którzy tworzyli formy przestrzenne na osiedlach LSM oraz pokrywali muralami fasady bloków. Efekty ich prac można jeszcze częściowo podziwiać na wybranych osiedlach (zobaczcie koniecznie Pegaza na osiedlu Krasińskiego!!!), a dokumentację działań przygotowała Brain Damage Gallery bd.pl.

Wydarzenia Międzykulturowe

Garść informacji na temat zbliżających się w najbliższym czasie wydarzeń związanych z obszarem Międzykulturowym, na które – w imieniu organizatorów – serdecznie zapraszamy. Na bieżąco uzupełniane informacje o spotkaniach/wydarzeniach w Kalendarzu Międzykulturowym


Lubelskie antykwariaty

Antykwariaty to miejsca nie tylko dla moli książkowych i łowców białych kruków. Znajdziecie tam także płyty winylowe, kasety, płyty i nie tylko. Według nas, Antykwariat Archiwum oraz ANTYKWARIAT LUBLIN to dwa z lepiej wyposażonych antykwariatów znajdujących się w centrum Lublina. Bardzo możliwe, że znajdziecie tam coś odpowiadającego waszym zainteresowaniom, dodatkowo w przystępnej cenie.  Jeśli szukacie miejsca, gdzie można spędzić czas nad dobrą książką przy herbacie czy kawie, koniecznie odwiedźcie kawiarnię i księgarnię Między Słowami. Relaks gwarantowany.


Religie

Lublin to różnorodne miasto. Mnóstwo religii ma tu swoje świątynie. Czytaj więcej.


Najdłuższe ulice w Lublinie

  • Osmolicka – 6,9 km
  • Kraśnicka – 6,4 km
  • Krężnicka – 5,9 km
  • Tęczowa – 5,7 km
  • Mełgiewska – 5,2 km
  • Droga Męczenników Majdanka – 5 km
  • Jana Pawła ll – 4,7 km
  • Witosa – 4,6 km
  • Solidarności – 4,1 km
  • Nałęczowska – 4,1 km

 

Honorowi obywatele Lublina

Honorowi obywatele miasta to:

Papież Jan Paweł II,

polska pisarka Julia Hartwig,

brytyjsko-polski historyk Norman Davies.

 


Populacja Lublina

Lublin jest pośród 10 największych miast w Polsce jeśli chodzi o populację pomimo, że jest dwukrotnie mniejszy od Krakowa i 3,5 razy mniejszy od Warszawy.