• polski
    • angielski
    • ukraiński

Zamki w okolicy Lublina

Jeżeli masz wolny weekend i przy tym brak planów, myślę że mogę Ci pomóc. Jest wiele bardzo interesujących miejsc w Polsce. Ten artykuł może być interesujący nie tylko dla tych, którzy kochają historię i zagadki, ale również dla tych, którzy kochają podróżować. Jest wiele różnych Zamków w Polsce, posiadających swoją wyjątkową historię i magię, swoje legendy i bohaterów. Wybrałam zatem dla Ciebie trzy główne Zamki, które znajdują się w niedalekiej odległości od Lublina.

Chciałabym zacząć od Zamku w Janowcu. Imponujące, ogromne ruiny Starego Zamku górujące nad Wisłą. Ciężko jest uwierzyć, że do lat 70 ubiegłego wieku, Zamek ten był prywatną własnością ostatniego Księcia Polskiego Leona Kozłowskiego. Ten majestatyczny Zamek był niemym świadkiem historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dawno temu, ruiny te były twierdzą, uważaną za jedną z najbardziej niezdobytych twierdz w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Jak wszystkie stare Zamki, Zamek w Janowcu ma swoją własną mistyczną legendę i wiele historii. Jedną z nich jest historia o duchu Czarnej Damy. Legenda głosi, że jak tylko księżyc pojawi się w pełni nad Zamkiem, na jego ścianach pojawia się duch Czarnej Damy. Jest to duch bardzo nieszczęśliwej młodej dziewczyny Heleny Lubomirskiej.

Helena była córką bardzo bogatych i szlachetnych rodziców, która zakochała się w zwykłym, biednym rybaku. Oczywistym było, że rodzice byli przeciwni ich miłości, i poczynili wiele starań by uchronić ich rodzinę przed tak wielką hańbą. Nie mogli wymyśleć lepszego sposobu, jak uwięzienie córki w jednej z wież. Po spędzeniu w niej kilku miesięcy, Helena nie była w stanie porzucić swoich delikatnych i romantycznych uczuć, więc popełniła samobójstwo. Wyskoczyła z okna w wieży prosto na dziedziniec. Bogaty i władczy ojciec, postanowił że ciało jego nieszczęśliwej córki, zostanie pochowane w miejscowym kościele, co sprzeciwiało się ówczesnym kanonom kościelnym. Od tego czasu, duch biednej Heleny, wędruje wokół zamku podczas każdej pełni księżyca.

Przerażająca historia, prawda? Jeżeli chciałbyś zwiedzić ruiny sławnego zamku, pojedź do Janowca. Zamek jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godzinach od 10.00 do 17.00. Bilety kosztują od 6 do 12 złoty.

Jedną z głównych atrakcji Starego Miasta w Zamościu jest Stara Twierdza. Nigdy nie zdobyta przez kozaków z Chmielnickim na czele czy armię szwedzką. Mury miejskie stanowiły funkcje obronną, ale z biegiem czasu stały się przestarzałe i zniszczone. Twierdza straciła swoje znaczenie po 1866 roku. W miejscu niegdyś obronnych murów miasta, zaczęły wyrastać ogrody.

Mimo ruin nadal zachowane były: Brama Lwowska, Brama Lubelska, Brama Szczebrzeszyńska, rotunda, wysokie mury i bastiony. Twierdza została zamknięta w 1866 roku. W 1992 roku, miasto Zamość, które jest jednym z klasycznych zabytków urbanistycznych Renesansu w Europie, zostało włączone na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jeżeli naprawdę chcesz zobaczyć idealne miasto i pomnik minionej świetności narodu Polskiego, powinieneś odwiedzić Stara Twierdzę Zamość.

W małym mieście Ujazd znajduje się średniowieczny Zamek Krzyżtopór, pochodzący z XVII wieku. Jest to zagadkowe i piękne miejsce wypełnione legendami, położone niedaleko miejscowości Opatów. Zamek został wybudowany w okresie od 1626 do 1644 roku.

Krzyż i topór wiszą przy głównej bramie Zamku, co dało nazwę pałacowi. Nazwa pochodzi od słów „krzyż” (symbol chrześcijaństwa) i „topór” (herbu Ossolińskich). Krzyż i topór przedstawiają tajemniczy znak w kształcie litery W. Krzysztof Ossoliński, właściciel zamku, bardzo interesował się magią i astrologią, niektórzy badacze mówią też że symbol W jest wieczną kontynuacją tego miejsca.

Zainteresowanie i miłość właściciela do symbolizmu i astrologii, dało odzwierciedlenie w projekcie Zamku. Został wybudowany na zasadzie kalendarza. Zamek ma 365 okien, tak jak liczba dni w roku, ponadto w ciągu roku przestępnego otwierano 366 okien. W Zamku było 52 komnaty – tak jak ilość tygodni w roku, 12 ogromnych sal odpowiadających ilości miesięcy w roku i 4 baszty symbolizujące 4 pory roku.

Chociaż dziś, Zamek pozostał dobrze zachowaną ruiną, archeolodzy odkryli tam wiele interesujących rzeczy. Na przykład, według legendy, jadalnia w wieży posiadała szklany sufit, przez który można było zobaczyć akwarium z egzotycznymi rybami. W podziemnej komnacie wieży wciąż jest źródło, nazwane Krzyżtopożanką, które posiada specyficzny smak wody, posiadającej właściwości lecznicze. W tym Zamku jest wiele miejsc powiązanych z astrologią i magią.

Legenda głosi, że niezwykły skarb w postaci trzech beczek złota, srebra i miedzianych monet został ukryty w podziemiach zamku.  Mówi się, że ukryto go za potrójnymi drzwiami, zaś jego strażnikiem jest duch mający diabelski śmiech. Według legendy, skarb może zostać odnaleziony tylko wówczas gdy ludzka krzywda i łzy zostaną odkupione.

W 1655 roku zamek został zawładnięty przez Szwedów. Chociaż zamek był dobrze ufortyfikowany poddał się bez walki. Bogata rezydencja została kompletnie zrabowana, po tym fakcie Krzytopór nie został nigdy odbudowany. Właściciele do XVIII wieku, próbowali mieszkać w najmniej zrujnowanych częściach budynku, mimo tego odmówili naprawy rezydencji. Właściciele Zamku nie mieli ani pieniędzy ani chęci przywrócenia dawnej świetności i od 1770 roku ten wspaniały Zamek jest piękną ruiną.

Prawie wszystkie komnaty i sale na drugim piętrze Zamku są otwarte dla turystów. Dawne stajnie mają bardzo dobrą akustykę, dlatego też wiele koncertów jest tam organizowanych. Fani historii i starożytności mogą przespacerować się po mrocznym, podziemnym tunelu.

Jeżeli podobają Ci się takie historie, pojedź zobaczyć te wspaniałe Zamki na własne oczy. Być może będziesz tą szczęśliwą osobą która znajdzie skarby Krzyżtoporskie.