Kobieta nazywana jest pięknem i poezją świata. Na barkach kobiet spoczywa nie tylko macierzyństwo. Kobieta musi połączyć swoje role związane z byciem żoną, córką, siostrą, przyjaciółką czy koleżanką z pracy. W dowód wdzięczności kobietom obchodzimy ich święto 8 marca każdego roku. Tego dnia mężczyźni w ramach podziękowania oraz miłości okazują szczególny szacunek kobietom. W dzisiejszych czasach, Międzynarodowy Dzień Kobiet niesie ze sobą głównie pozytywne skojarzenia oraz emocje. Jednakże, nie zawsze temu świętu towarzyszyły dobre uczucia oraz cele. Jeszcze kilka lat temu Dzień Kobiet w Polsce niósł ze sobą kontrowersje i trudne wspomnienia.
Święto to ma swoje początki już w kulturze starożytnej, kiedy to w marcu, zamężne kobiety świętowały macierzyństwo oraz swoją płodność. Tego dnia, mężowie spełniali zachcianki swoich żon i obdarowywali je podarunkami. W późniejszych latach i epokach tradycja ta została zapomniana.
Przez setki lat kobiety traktowane były jak męska własność, bez prawa wyborów zarówno w życiu prywatnym, zawodowym jak i politycznym. Działo się tak aż do XX wieku kiedy to kobiety zaczęły same walczyć o równe w stosunku do mężczyzn prawa. Walka o swoje prawa była okupiona krwią i śmiercią wielu kobiet. W 1908 roku kobiety walczące o godne warunki pracy zorganizowały strajk w fabryce, w której pracowały. Ich szef, w obawie przed rozgłosem, pozamykał wyjścia z fabryki. W tym czasie wybuchł pożar. Strajkujące kobiety spłonęły w fabryce. Po tych wydarzeniach, kobiety coraz częściej strajkowały domagając się równouprawnienia i godnych warunków pracy oraz praw wyborczych. Ich żądania napotykały się jednak z licznymi barierami i oporami ze strony społeczeństwa i władzy.W celu wspierania praw kobiet oraz poparcia ich w walce o prawa wyborcze w 1910 roku wprowadzono Międzynarodowy Dzień Kobiet. To dzięki naszym prababciom, babciom i mamom współczesne kobiety mogą się realizować na uniwersytecie, w banku czy w polityce.
W Polsce również obchodzi się Dzień Kobiet jednak święto to jest o tyle kontrowersyjne, o ile swoje korzenie oraz największy rozkwit miało w czasach PRL. Dzień Kobiet był wykorzystywany w socjalistycznych celach propagandowych, aby zachęcić kobiety do pracy. Ówcześnie kobiety otrzymywały kwiaty – goździki. Ze względu na brak towarów codziennego użytku dostawały także rajstopy, które były towarem luksusowym. Ponadto, dzień ten stanowił święto narodowe, w którym przeprowadzane były specjalne spotkania, akademie i pochody robotnicze. Do dzisiaj kobiety ze starszych pokoleń kojarzą Dzień Kobiet z komunistyczną propagandą.
Dla młodszych pań dzień ten wiąże się z okazywaniem sympatii ze strony mężczyzn. Współcześnie idea obdarowywania kobiet w ich dniu małymi upominkami jest bardzo powszechna. Niektórzy mężczyźni kupują symbolicznie słodkości lub kwiaty, głównie tulipany. Inni panowie zapraszają swoje panie na kolacje, do kina lub na romantyczne wyjazdy. Tego dnia uczniowie obdarowują swoje nauczycielki i klasowe koleżanki kwiatami, a współpracownicy swoje koleżanki z pracy. Mężowie pamiętają o żonach, dzieci o swoich mamach, a wnuki o swoich babciach.
Skojarzenia z Dniem Kobiet są różne: od komunistycznej propagandy przez walkę o prawa kobiet, aż po feminizm. Niezależnie jednak od wspomnień, skojarzeń czy emocji warto pamiętać o kobietach przynajmniej w tym jednym dniu. Każda zarówno dojrzała kobieta, jak i mała kilkuletnia kobietka ucieszy się z wyrazu sympatii i szacunku wyrażonej kwiatami lub słodkim upominkiem. Warto zobaczyć uśmiech kobiety, której praca kucharki, lekarki, mamy, żony, sekretarki, opiekunki jest doceniana. Taki mały gest, drobiazg, a potrafi odmienić cały, nawet najbardziej pochmurny dzień.