Rok akademicki dobiegł końca. Sesja się skończyła, absolutoria również. Większość studentów pakuje walizki i planuje wakacje. Studenci z zagranicy nie stanowią wyjątku. Dla niektórych, ukończenie studiów na lubelskim uniwersytecie jest dobrym początkiem kariery zawodowej, dla innych – jest popchnięciem do samorealizacji, ale dla jeszcze innych – studia dopiero się rozpoczęły, a przed nimi ich pierwsze wakacje po skończonym pierwszym roku studiów.
Większość cudzoziemców w Lublinie to studenci. Są młodzi, aktywni, otwarci na świat. To są ludzie poszukujący nowych wrażeń i doświadczeń. Lublin – miasto, które jednoczy wszystkich. Dlatego też punkt widzenia studentów jest bardzo ważny, bo oni też otwierają miasto na swój własny sposób.
W tym artykule chcemy podzielić się pierwszym wrażeniem cudzoziemców o Lublinie. Chcemy podsumować jak studenci widzą Lublin patrząc na niego pierwszy raz. Wszyscy respondenci pochodzą z różnych miast, państw, a nawet kontynentów. Ten artykuł jest zbiorem zdań na temat Lublina oczami studentów z Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu i innych.
Wszyscy respondenci zwrócili uwagę, że Lublin jest aktywnym miastem i, że zawsze się tu coś dzieje. Dla wszystkich to miasto było wielką zagadką. Dla niektórych Lublin wydawał się być spokojnym miastem, idealnym, aby w nim studiować. A dla innych wręcz przeciwnie, Lublin był miejscem pełnym życia, szybkiego tempa i atmosfery ciągłego rozwoju. Inni zauważyli, że Lublin jest miejscem samorealizacji. Prawie wszyscy respondenci podkreślili dobrze rozwiniętą strukturę miasta. Wszyscy zauważyli jakość lokalnego transportu nazywając miasto „niesamowicie zbudowanym ciałem”. Najbardziej polubili fakt, że tutaj zawsze z łatwością dotrzemy w różne rejony miasta.
Studenci zauważyli, że pomimo, że Lublin nie jest dużym miastem to jest tu dużo miejsc, w których można się zrelaksować. Są tu restauracje, kawiarnie, kluby i wiele innych. Dlatego też studenci widzą wiele miejsc rozrywki w Lublinie. Zauważono też, że w Lublinie dba się o czystość i tak zwane „zielone centra” gdzie można zrelaksować się na świeżym powietrzu, szczególnie w Ogrodzie Saskim i Ogrodzie Botanicznym.
Student 1 roku, studiujący na KUL-u powiedział o mieście: „Miasto, mimo, że jest małe daje wiele możliwości rekreacji oraz posiada niezbędne miejsca, rzeczy dla normalnego funkcjonowania i dobrze rozwiniętą infrastrukturę”.
Studenci nie mogli zapomnieć o Lublinie nocą. Każdy był oczarowany kolorami miasta, szczególnie na starówce. Każdy wspomina cudowną scenerię podczas różnych wydarzeń, w szczególności podczas Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Każdy wspomina także dużą liczbę festiwali, głównie Juwenalia i Festiwal Kolorów.
Studenci podkreślają, że Lublin jest miastem gdzie poznali wielu nowych znajomych, którzy stali się im bardzo bliscy, dlatego studenci czują się tu komfortowo, niemal jak w domu.
Olena Hryb