Wolne od pracy, wyjazd za miasto, grill, przejażdżki rowerowe, spacery – z tym najczęściej kojarzy nam się majówka w Polsce. Ale czym tak naprawdę jest i co Polacy świętują w tym okresie?
Majówką są nazywane pierwsze dni miesiąca maja, kiedy w Polsce są obchodzone 2 święta państwowe. 1 Maja obchodzi się w Polsce Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy). Niezależnie od tego, że samo święto wywodzi się z USA (pierwszy raz obchodzono je w Chicago w 1889 roku podczas strajku na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy), to komuniści uznali, że zrobią sobie z niego coroczną imprezę, a hasła typu „Święto ludu pracującego”, „Niech żyje jedność narodu” były normą na wiecach i pochodach pierwszomajowych w okresie PRL. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku, zaś świętem państwowym 1 Maja jest od 1950 roku. Choć obecnie przypominają sobie o nim głównie starsze pokolenia Polaków, jest to dzień ustawowo wolny od pracy i okazja do dłuższego ‘wypadu za miasto’.
W Kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, będące swego rodzaju alternatywę dla laickiego Święta Pracy.
2 Maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to polskie święto obchodzone między świętami państwowymi 1 maja (Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, gdyż ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy.
Stało się zwyczajem, że wiele osób tego dnia wywiesza w oknach flagi, przypina sobie biało-czerwone wpinki, odbywają się też różne uroczyste wydarzenia o charakterze patriotycznym. Tego samego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą, zatem główną rolą obu tych świąt jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Dnia następnego obchodzone jest w Polsce Święto Narodowe Trzeciego Maja. Święto narodowe zostało ustanowione w 1919 roku oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Tego dnia w 1791 roku uchwalono pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) konstytucję.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja zazwyczaj świętowane jest poprzez różnego rodzaju parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowane są liczne pochody w różnych miastach Polski. Odbywają się także oficjalne uroczystości państwowe, które głównie mają charakter wojskowy.
Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale 3 maja to też święto kościelne, święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zostało ono ustanowione w 1920 roku i jest obchodzone tylko w polskim Kościele katolickim. Upamiętnia ono dzień, w którym król Jan Kazimierz powierzył Polskę pod opiekę Matki Bożej w trakcie potopu szwedzkiego.
To tyle w temacie Polskiej majówki. A jak wam minął tegoroczny weekend majowy?