• polski
    • ukraiński
    • rosyjski

ZEZWOLENIE NA PRACĘ SEZONOWĄ

Od stycznia 2018 r. znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadziła nowy rodzaj zezwolenia na pracę umożliwiający zatrudnienie cudzoziemców w Polsce – zezwolenie na pracę sezonową.
Praca sezonowa umożliwia zatrudnianie cudzoziemców w sektorach: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka (szczegółowo określonych w rozporządzeniu Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podklas działalności według klasyfikacji PKD, w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca) przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym.

Jak uzyskać zezwolenie
Zezwolenie na pracę sezonową (zezwolenie na pracę typu ‘S’) jest wydawane na wniosek pracodawcy przez starostę (powiatowy urząd pracy) właściwego ze względu na jego siedzibę (dotyczy osoby prawnej) lub miejsce zamieszkania (dotyczy osoby fizycznej).
We wniosku pracodawca określa, m.in. proponowane wynagrodzenie, wymiar czasu pracy, rodzaj umowy oraz okres ważności zezwolenia.
Do wniosku należy dołączyć informację dot. wyniku tzw. testu rynku pracy , tj. informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy. Wyjątek stanowią pracownicy będący obywatelami Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy, dla których w ramach postępowania o wydanie zezwolenia na pracę typu S test rynku pracy nie jest wymagany.
Zezwolenie na pracę sezonową jest wydawane dla konkretnego cudzoziemca. W treści tego zezwolenia określone są: podmiot powierzający wykonywanie pracy, wynagrodzenie cudzoziemca, wymiar czasu pracy, rodzaj umowy oraz okres ważności zezwolenia. Jeżeli zezwolenie dotyczy pracy cudzoziemca w charakterze pracownika tymczasowego, w zezwoleniu na pracę jest określany także pracodawca użytkownik.
Składając wniosek pracodawca uiszcza opłatę w wysokości 30 zł;
Co ciekawe, w okresie ważności zezwolenia na pracę sezonową możliwe jest wykonywanie u danego pracodawcy każdej pracy sezonowej, a nie tylko tej wskazanej w zezwoleniu (jak również istnieje możliwość powierzenia innej pracy niż sezonowa na okres do 30 dni w trakcie ważności posiadanego zezwolenia).

Dwa tryby postępowania
W zależności od tego, czy cudzoziemiec jest już w Polsce, czy dopiero zamierza wjechać w celu pracy sezonowej, pracodawcę będą obowiązywały różne ścieżki postępowania:
– w sytuacji, gdy cudzoziemiec jest już w Polsce starosta weryfikuje wniosek i wydaje zezwolenie. Decyzja wydawana jest w ciągu 7 dni roboczych, albo, jeśli wymagane jest postępowanie wyjaśniające, decyzja wydawana jest do 30 dni.
– w sytuacji gdy cudzoziemiec będzie dopiero starał się o wjazd do Polski w celu pracy sezonowej, starosta weryfikuje wniosek i wpisuje go do ewidencji wniosków ws. pracy sezonowej. Wpisanie do ewidencji również następuje w 7-dniowym (30-dniowym) terminie. Wpisując wniosek do ewidencji, starosta wydaje pracodawcy zaświadczenie o wpisie wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej. Zaświadczenie to jest przekazywane cudzoziemcowi i służy jako podstawa do wydania wizy w celu wykonywania pracy sezonowej lub w przypadku, gdy cudzoziemiec wjeżdża w ruchu bezwizowym, służy jako potwierdzenie celu wjazdu na terytorium RP.
Po przyjeździe cudzoziemca pracodawca informuje powiatowy urząd pracy o tym fakcie, przedstawia kopię wymaganych stron paszportu cudzoziemca oraz podaje jego adres zamieszkania na terytorium RP. Następnie starosta wydaje zezwolenie na pracę sezonową. Pamiętać należy, że wpis do ewidencji wniosków jest ważny tylko 120 dni – jeżeli w tym okresie pracownik nie podejmie pracy albo starosta nie otrzyma potwierdzenia, że cudzoziemiec podejmie pracę w późniejszym terminie, umorzy postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową.

Ważne jest również, że po poinformowaniu urzędu przez pracodawcę o przyjeździe cudzoziemca może on już zacząć pracę jeszcze w trakcie oczekiwania na zezwolenie na pracę sezonową. Co więcej, jeżeli pracownik zaczął pracę w dzień, który jest dla urzędu dniem wolnym od pracy, pracę cudzoziemca uważa się za legalną, gdy pracodawca przedstawi właściwemu staroście dokumenty w pierwszym dniu pracy urzędu.

Okres ważności zezwolenia na pracę sezonową
Zezwolenie na pracę sezonową wydaje się na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. W przypadku cudzoziemca, który wjechał na terytorium RP na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego w związku z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową wpisanym do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej, okres ten jest liczony od dnia pierwszego wjazdu cudzoziemca do strefy Schengen.
W przypadku cudzoziemców, którzy wjechali w celu innym niż praca sezonowa, zezwolenie może być wydane na okres legalnego pobytu nie dłuższy niż 9 miesięcy. Okres ten liczony jest łącznie z okresami wskazanymi w poprzednio wydanych zezwoleniach na pracę sezonową dla tego cudzoziemca.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wprowadzone jeszcze jedno nowe rozwiązania tzw. wpis wielosezonowy. Chodzi o to, że o ile w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku pracodawca ten co najmniej raz powierzył wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową, na jego wniosek starosta może dokonać wpisu do ewidencji wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową na 3 kolejne lata kalendarzowe z góry. Zatrudniając cudzoziemca na podstawie takiego wpisu wielosezonowego należy w każdym kolejnym roku kalendarzowym złożyć oświadczenie o zgłoszeniu się cudzoziemca do pracy celem uzyskania nowego zezwolenia.
W celu uzyskania większej ilości informacji w tym temacie zachęcamy do kontaktu z najbliższym Urzędem Pracy albo z tzw. Zieloną Linią pod: +48 22 19524

Zachęcamy również do zapoznania się z poradnikiem wideo dot. procedury zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych