• polski
    • angielski

Święta w Polsce

6 marca 2019 r. przypada Środa Popielcowa – w kalendarzu katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to okres pokuty przygotowujący do Świąt Wielkanocnych. Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem.


W lutym 2019 r. obchodzimy Walentynki (14 lutego) – święto zakochanych oraz Tłusty Czwartek (28 lutego) – czyli dzień zakochanych w słodyczach


Kalendarz dni wolnych od pracy i szkoły w 2019 roku:

1 stycznia (wtorek) – Nowy Rok
6 stycznia (niedziela) – Święto Trzech Króli
21 kwietnia (niedziela) – Niedziela Wielkanocna
22 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (środa) – Święto Pracy
3 maja (piątek) – Święto Konstytucji 3 maja
9 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego
20 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
15 sierpnia (czwartek) – Święto Wojska Polskiego,
1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych
11 listopada (poniedziałek) – Święto Niepodległości
25 i 26 grudnia (środa i czwartek) – Boże Narodzenie


Czy wiesz, że Dzień Praw Człowieka przypada co roku 10 grudnia? Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka obchodzony jest w rocznicę Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W tym roku Powszechna Deklaracja Praw Człowieka kończy 70 lat! Więcej informacji znajdziesz tutaj


12 listopada 2018 r. jest Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 12 listopada będzie dniem wolnym dla pracowników handlu.


Kalendarz dni wolnych od pracy i szkoły w 2017 roku

W te dni nie załatwisz formalności administracyjnych w całym kraju.

1 stycznia – Nowy Rok

6 stycznia – Święto Trzech Króli

16 kwietnia – Wielkanoc

17 kwietnia – Wielkanocny Poniedziałek

1 maja – Święto Pracy

3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja

4 czerwca – Zielone Świątki

15 czerwca – Boże Ciało

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada – Wszystkich Świętych

11 listopada – Święto Niepodległości

25 grudnia – Boże Narodzenie

26 grudnia – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia


2Kalendarz dni wolnych od pracy i szkoły w 2016 roku

1 stycznia – Nowy Rok

6 stycznia – Święto Trzech Króli

27 marca – Wielkanoc

28 marca – Wielkanocny Poniedziałek

1 maja – Święto Pracy

3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja

5 maja – Zielone Świątki

26 maja – Boże Ciało

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada – Wszystkich Świętych

11 listopada – Święto Niepodległości

25 grudnia – Boże Narodzenie

26 grudnia – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia


Imieniny73

Imieniny to uroczystość celebrowana podobnie jak urodziny, ale nie ze względu na dzień urodzenia, ale ze względu na posiadane imię.
Na każdy dzień w roku przeznaczono konkretne imiona osób, które świętują w tym dniu- wystarczy spojrzeć do kalendarza kto obchodzi dziś swoje imieniny.

 


praca i domDni robocze

W Polsce dni robocze to poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i piątek.

Jedynie w te dni można załatwić sprawy administracyjne i urzędowe.

W soboty i niedziele urzędy są zamknięte.

W te dni biblioteki publiczne, poczty, część sklepów odzieżowych, banków może być zamknięta albo pracować w krótszych godzinach.


Dzień wolny od pracy

Często spotkasz się z określeniem, że ktoś ma dzień wolny od pracy, albo, że w Polsce jest wtedy wolne. Oznacza to, że jest to dzień świąteczny i zarówno szkoły, uniwersytety, urzędy, biblioteki, sklepy, galerie handlowe, apteki nie pracują. Jedyne miejsca, które są otwarte to niektóre apteki całodobowe, stacje benzynowe, niektóre ośrodki kultury jak np. kino, teatr i niektóre restauracje, hotele. Sprawdź dokładnie czy dane święto jest dniem wolnym od pracy i zrób zakupy wcześniej.


1 stycznia – Nowy Rok

Co roku 1 stycznia rozpoczynamy kolejny rok. Jest to święto państwowe, a tym samym dzień wolny od pracy. W Polsce Nowy Rok rozpoczynamy lampką szampana w towarzystwie bliskich oglądając pokaz sztucznych ogni.


6 stycznia – Święto Trzech Króli

Święto to wypada co roku 6 stycznia jako dzień wolny od pracy i zostało ustanowione na pamiątkę Trzech Mędrców, którzy przybyli oddać cześć Jezusowi w Betlejem. W ten dzień w Kościele Katolickim święci się kadzidło i kredę, którą znaczy się drzwi wejściowe do domu. W wielu miastach odbywa się także Orszak Trzech Króli – inscenizowany pochód ulicami miast.


Wielkanoc

Jest to święto ruchome, czyli co roku wypada w inny dzień wolny od pracy. Wielkanoc trwa 2 dni i jest to uroczystość kościelna i rodzinna. W Polsce Wielka Niedziela rozpoczyna się uroczystą procesją o 6 rano zwiastującą radość Zmartwychwstania. W domach rodziny i przyjaciele organizują uroczyste Śniadanie Wielkanocne gdzie ludzie dzielą się poświęconymi w Wielką Sobotę pokarmami. W Poniedziałek Wielkanocny zwany Lanym Poniedziałkiem lub Śmigusem-Dyngusem dzieci oblewają się wodą, a dorośli mężczyźni oblewają kobiety perfumami.


1 Maja – Święto Pracy

1 maja obchodzimy Święto Pracy.

Znaczenie święta jest bardzo ważne gdyż symbolizuje i przypomina jak ważna jest praca ludzka.

Jest to również dzień wolny od pracy.


3 Maja – Święto Konstytucji 3 Maja

Byłeś kiedyś na uroczystościach 3 Maja w Polsce? W Lublinie jest to wyjątkowa uroczystość, która rozpoczyna się Mszą Św. – zazwyczaj w godzinach porannych. Później uroczystości przenoszą się na Plac Litewski.

Nasze wojsko prezentuje swoje delegacje reprezentatywne, aby oddać honor Konstytucji 3 Maja. Jest to element naszej historii i tradycji. Jest to dzień wolny od pracy.


Zielone Świątki

Zielone Świątki to ruchome święto kościelne. Jest to potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego. Mimo, że święto zawsze wypada w niedzielę to w tę niedzielę hipermarkety są zamknięte. W tym dniu możesz zobaczyć w kościołach drzewka lub gałązki brzozy, co symbolizuje budzącą się do życia przyrodę.


Boże Ciało

Boże Ciało to katolickie święto wypadające zawsze we czwartek i jednocześnie dzień wolny od pracy. To święto związane jest z ustanowieniem Eucharystii. Podczas uroczystej Mszy Świętej odbywa się też procesja do 4 ołtarzy- czasem wokoło kościoła, czasem po terenie całej parafii lub jej głównych ulicach.


15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia obchodzimy święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny gdzie ludzie przynoszą wianki zbóż, plonów i ziół do poświęcenia w kościele.

Tego dnia wolnego od pracy obchodzimy także święto państwowe

Dzień Wojska Polskiego kiedy to odbywają się specjalne defilady wojskowe.


1 listopada – Wszystkich Świętych

Jest to święto katolickie gdzie wspomina się wszystkich świętych zmarłych kiedy to odprawiana jest uroczysta Msza Święta. W tym dniu i kolejnym tj. Dzień Zaduszny, ludzie odwiedzają groby swoich bliskich ozdabiając je kwiatami oraz zapalając znicze na znak pamięci o nich. W kulturze polskiej jest to czas zadumy, modlitwy i wspomnień o zmarłych.  Jest to dzień wolny od pracy.


11 Listopada – Dzień Niepodległości

Jest to święto państwowe na cześć odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Tego dnia odbywają się defilady, pokazy wojskowe oraz koncerty patriotyczne.

W ten narodowy dzień nie pracujemy.


25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to jedno z ulubionych świąt Polaków. Wieczorem 24 grudnia odbywa się uroczysta kolacja poprzedzająca Boże Narodzenie. O 0.00 w nocy z 24 na 25 grudnia odbywa się Pasterka – Bożonarodzeniowa Msza Święta, na której radośnie głoszona jest nowina, że narodził się Jezus. Te dni spędza się na ucztowaniu i wspólnych spotkaniach z przyjaciółmi i rodziną. Oba dni są dniami wolnymi od pracy.


8 marca – Dzień Kobiet

Dzień ten stanowił święto narodowe, w którym przeprowadzane były specjalne spotkania, akademie i pochody robotnicze. Do dzisiaj kobiety ze starszych pokoleń kojarzą Dzień Kobiet z komunistyczną propagandą. Dla młodszych pań dzień ten wiąże się z okazywaniem sympatii ze strony mężczyzn. Współcześnie idea obdarowywania kobiet w ich dniu małymi upominkami jest bardzo powszechna. Niektórzy mężczyźni kupują symbolicznie słodkości lub kwiaty, głównie tulipany.


Majówka

Często można usłyszeć termin „Majówka”. Ma on podwójne znaczenie. Majówka w kościele katolickim oznacza śpiewane nabożeństwo, które odprawiane jest w maju. W dawnych czasach nabożeństwa odbywały się przy małych, przydrożnych kapliczkach, które często ozdabiane były kwiatami.

W potocznym znaczeniu „Majówka” to tak zwany długi weekend – dni otaczające daty 1 maja i 3 maja. Polacy często biorą urlop w czasie dni poprzedzających te święta wydłużając sobie dni wolne od pracy. W tym okresie ludzie wyjeżdżają na wycieczki za miasto.


Prima Aprilis – 1 kwietnia

1 kwietnia jest dniem żartów, kawałów i robienia psikusów. W Polsce dzień ten jest bardzo popularny.

W mediach, w prasie można znaleźć mnóstwo żartobliwych i nieprawdziwych informacji, które wprowadzają ludzi w błąd.

1 kwietnia uważaj żeby nie dać się nabrać.


I dzień wiosny – 21 marca 

21 marca zaczyna się kalendarzowa wiosna.

Tego dnia młodsze dzieci robią kukłę lub lalkę, którą topią w rzece lub w jeziorze dla uczczenia pożegnania zimy. Uczniowie i studenci tego dnia w większości nie mają zajęć lub nie przychodzą na nie ponieważ jest to tak zwany „Dzień wagarowicza”.


 1 czerwca – Dzień dziecka 

Masz dziecko lub młodsze rodzeństwo? Nie zapomnij o Dniu Dziecka, który jest 1 czerwca.

Tego dnia odbywają się w różnych miejscach wydarzenia dla dzieci: w kinach, ośrodkach kultury czy galeriach handlowych.


6 grudnia – Mikołajki

W Polsce, w nocy z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj przynosi dzieciom prezenty. Tego dnia dzieci mają nadzieję znaleźć pod poduszką lub w pobliżu łóżka słodycze, owoce lub zabawki. Niegrzeczne dzieci otrzymują złote lub srebrne rózgi na znak, że powinny być grzeczniejsze dla swoich rodziców. W Polsce Mikołaj przedstawiany jest jako biskup w jasnych lub czerwonych szatach trzymający laskę pasterską. Mikołaj podróżuje pieszo zostawiając prezenty grzecznym dzieciom.


26 maja – Dzień Matki 

Nie zapomnij, że 26 maja, w Polsce i nie tylko, obchodzi się Dzień Matki.

Tego dnia każda mama powinna dostać miłe słowo, słodycze, kwiaty, kartkę lub jakiś drobiazg od swoich dzieci.


23 czerwca – Dzień Ojca 

Nie zapomnij, że 23 czerwca, w Polsce i nie tylko, obchodzi się Dzień Ojca.

Tego dnia każdy tata powinien dostać miłe słowo, słodycze, kwiaty, kartkę lub jakiś drobiazg od swoich dzieci.

 


21 i 22 stycznia – Dzień Babci i Dziadka

Te dni przeznaczone są dla Babci i Dziadka, dlatego jako wnuk lub wnuczka nie zapomnij odwiedzić swoich dziadków. Miłe słowo, słodycze, kwiaty, kartka lub jakiś drobiazg od wnuków to najlepszy dowód pamięci o tym święcie.


31 grudnia – Sylwester

31 grudnia kończymy rok natomiast 1 stycznia zaczynamy nowy. Tej nocy ludzie zapraszają się wzajemnie, aby wspólnie świętować lub idą na zorganizowaną imprezę, na którą wejściówki kupują dużo wcześniej.

1 stycznia jest Nowy Rok – dzień wolny od pracy.