• polski
    • angielski

Jesteś obcokrajowcem; Jestem od Ciebie mądrzejszy!

Czy niektórzy ludzie zwracają się do Ciebie z wyższością dlatego że nie jesteś miejscowym? Przyjezdni narzekają, iż zazwyczaj są dyskryminowani na pięciu podłożach: stereotypów narodowych, koloru skóry, kraju pochodzenia, poglądów oraz sposobu ubierania się.

 

Ograniczona wiedza!

Pierwszym pytaniem, które nasuwa się na myśl jest: dlaczego ludzie dyskryminują się wzajemnie? Przeprowadziliśmy własną analizę pytając obcokrajowców na temat ich własnych doświadczeń oraz czy osobiście stali się ofiarą ataków dyskryminacji, odpowiedź jest wręcz niepokojąca – 100% pytanych doświadczyło pewnego rodzaju dyskryminacji, segregacji, rasizmu oraz w pewnym stopniu wyższości ze strony miejscowych. Najczęstszym słowem, które padało z ust obcokrajowców pytanych o przyczynę tego zjawiska było słowo IGNORANCJA.

           

                     „Im bardziej coś jest Ci nie znane, tym bardziej odczuwasz wyższość i nienawiść do innych narodowości. Kiedy mowie skąd pochodzę wielu ludzi myśli o wielbłądach, namiotach, głodnych dzieciach, które nie potrafią nawet czytać, a jednak to nie są nasze realia”

Rami, student z Algierii studiujący obecnie w Polsce

 

                    „Pomimo, że studiowałem w nowoczesnych szkołach i na uniwersytecie w Lebanonie, gdzie większość naszych nauczycieli języków obcych było native speakerami, to wielu ludzi wyobraża sobie nas siedzących w szkołach bez okien i drzwi, ubranych w podarte szmaty – to takie wykurzające”

Rasha, student z Libanu

 

Po zapytaniu studentów z Nigerii, czy kiedykolwiek cierpieli z powodu różnych stereotypów w Europie, opowiadali mi czasem śmieszne ale też smutne historie.

 

                   „Poza tym, że gapiono się na nas na ulicach tak jak byśmy dopiero co wylądowali z Marsa, miejscowi mając z nami do czynienia, ciągle odczuwają , że „kolorowi” są gorsi od nich oraz, że mogą odczuwać wyższość dlatego że są biali”

Anthony, student inżynierii w Polsce

                 „Bolesne jest to, że idąc ulicą czasem czuje na sobie skanujący, podążający za Tobą wzrok innych. Nie mogę stwierdzić że doznałam jakiejkolwiek osobistej dyskryminacji czy zniewagi, jednak prawdziwym wyzwaniem jest integracja tutaj” 

Lucia, pielęgniarka studiująca w Polsce

 

Wiedz o tym, że mogą śmiać się za Twoimi plecami!

Aby sobie z tym poradzić, obcokrajowcy wykreowali własne instrumenty: stało się to dla nich naturalne ze żartują i śmieją się w odpowiedzi na wielokrotne pytania zadawane przez innych, które nasiąknięte są stereotypami. „Przylecieliśmy do Europy na wielbłądzie napędzanym powietrzem” odpowiedział Ali student medycyny w Polsce pochodzący z Arabii Saudyjskiej pytany o to jak dotarł do Europy. „Czy w Twoim kraju istnieją drogi? Czy nadal używacie bydła jako środku transportu?”.

Początkowo zajmuje nam to dużo czasu aby wyjaśnić ludziom, że to co usłyszeli w mediach na temat świata arabskiego nie ma żadnego związku z prawdą, potem staje się to frustrujące, że pozostaje Ci się tylko z tego śmiać – dodaje. Wielu ludzi jest ciekawych pochodzenia przyjezdnych, ale są oni przesyceni stereotypami, które kreują taką osobliwość. Stąd też, obcokrajowcy nie mają wyboru, przyjmują śmieszne podejście wobec nich, aby uspokoić własne nerwy.

 

Bezpośredni stosunek

Źródłem każdego rodzaju fanatyzmu jest fałszywe poczucie wyższości połączone z brakiem wiedzy. Podróżowanie, bliższe poznawanie innych ras i kultur oraz własna edukacja na temat prawdziwej sytuacji panującej w innych narodach i krajach może zdystansować zamknięte stereotypy, których skutkiem jest znieważanie ludzi tylko dlatego ze są inni. Ponadto, skupianie się tylko na sobie, ignorancja i przekonanie bycia lepszym od innych to cechy typowego rasizmu.

 

Ochrona Prawna

Podstawowym elementem legislacji, instytucji oraz celem Unii Europejskiej jest promowanie równości oraz respektowania praw człowieka. Dyskryminacja spowodowała na tym wspaniałym kontynencie zniszczenie milionów ludzkich istnień przez elity, które uważały swoja rasę lepszą od innych. Statystyki pokazują, że wspólnym mianownikiem pomiędzy przywódcami Państw Osi (Hitler, Mussolini i Hirohito) była ich skłonność do wyższości, którą używali do gardzenia innymi rasami. Europa dostała lekcje, ten demokratyczny podmiot prawa oraz UE, jasno określiły, że jakikolwiek rodzaj dyskryminacji jest karany. Traktat Lizboński, który wszedł w życie w 2009 roku zmienił status Karty Praw Podstawowych, którą ogłoszono w 2000 roku, utworzył ją prawnie wiążącym dokumentem. Na jednym ze spotkań naszego projektu Login:Lublin, funkcjonariuszka Komendy Głównej Policji w Lublinie powiedziała, że „przestępstwa nienawiści” są zgłaszane do policji w Lublinie jak i w innych miastach Polski. „Pomimo, że nie otrzymaliśmy zgłoszenia ciężkiego przestępstwa tego rodzaju w Lublinie, to jesteśmy bardzo uważni w zapobieganiu takim przestępstwom i karaniu przestępców”. Z perspektywy obcokrajowców, będąc daleko od kraju ojczystego, zmaganie się z nowymi zwyczajami i językiem; będąc obiektem stereotypów i pośmiewiska może tylko powodować dolewanie oliwy do ognia.

 

Assef Salloom