Jak każde stare i zabytkowe europejskie miasto, Lublin ma swoje unikalne i historycznie ważne ruiny. Z mojego punktu widzenia, sprawia to wrażenie tajemniczości, ponieważ nigdy nie poznasz ani prawdziwej historii tego miejsca ani co naprawdę stało się w tym budynku, jedynie z opowiadań i legend. Ruiny wcześniejszego kościoła w Lublinie są miejscem legend. Możemy je dostrzec na placu nazywanym po Farze – kościele.
Przed opowiedzeniem historii, ważne jest, aby wyjaśnić co oznacza nazwa Plac po Farze. Fara była kościołem parafialnym w centralnej i wschodniej średniowiecznej Europie. Innymi słowy, najstarsza świątynia w mieście lub pierwszy kościół parafialny były głównymi kościołami miasta. Budowano je zazwyczaj w pobliżu rynku.
Spacerując ulicami starego Lublina, dochodzimy do większego obszaru nazwanego po niegdyś stojącym tam kościele parafialnym, który został zniszczony w XIX wieku. Zgodnie z legendą, był to najstarszy kościół w mieście, wybudowany jeszcze przed fundamentami Lublina. Uważa się, że założycielem kościoła był Leszek Czarny. Legenda głosi, że usnął on w lesie pod wielkim dębem. Archanioł Michał trzymający miecz pojawił się w jego snach. Uważa się, że sen zwiastował znak przyszłych zwycięstw nad poganami. I tak też się stało. Leszek Czarny nakazał postawić kościół w tym miejscu w imię Archanioła Michała.
Jednakże, historycy nie wierzą, że kościół wybudowano w 876 roku. Uważają, że założony został pod koniec XIII wieku lub na początku XIV wieku. W archiwach miasta jest dokument, który mówi, że kościół Świętego Michała został zbudowany po pożarze w 1282. Studia archeologiczne pokazują, że kościół postawiono na terenach starożytnego cmentarza. W 1341 po najeździe Mongołów, kościół archanioła Michała został powiększony. W XVI wieku dom parafialny oraz kolejny budynek zostały dobudowane, ale wkrótce zostało to zrekonstruowane. Kilka lat później, dzwonnica uległa zniszczeniu, co przeraziło Lublinian. I w tym czasie kościół został ponownie zrekonstruowany.
W połowie XIX wieku, stan kościoła był przygnębiający. Jego fasada pokryta była małymi pęknięciami, co mogło spowodować zniszczenie kościoła. Później, burmistrz nakazał zburzenie niebezpiecznej budowli. Lublinianie ustalili plac w tym miejscu. Teraz można zobaczyć fundamenty i model gotyckiego kościoła.
Obecnie, plac cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Plac usytuowany jest w najstarszej części Starego Miasta w Lublinie. Z tarasu widokowego możemy zobaczyć piękny widok na wschodnią część Lublina, Wzgórze Czwartkowe z kościołem Świętego Mikołaja, Zamkiem Lubelskim i kaplicą Świętej Trójcy.
To jest miejsce gdzie Lublinianie i turyści spotykają się często w kawiarniach na smaczną filiżankę kawy. Jest tutaj wiele przytulnych i miłych kawiarni na placu. Wiele koncertów i artystycznych wydarzeń ma miejsce właśnie tutaj.