O to 5 najlepszych miejsc, które warto odwiedzić.
Lublin jest na dziewiątym miejscu w kraju pod względem populacji. Miasto przyciąga do siebie większą liczbę podróżujących, ponieważ mieści w sobie wiele historycznych i ciekawych zabytków.
1. Pewnie znane wszystkim – Stare Miasto
Stare Miasto w Lublinie to jedno z nielicznych w Polsce, które przetrwało czasy II Wojny Światowej, dzięki czemu na terenie starówki można odnaleźć fragmenty skutków powojennych, które stanowią prawdziwe piętno przeszłości. Przede wszystkim takimi zabytkami są urokliwe kamienice, które zostały wybudowane zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej.
2. Zamek Lubelski
Nazwa zamku jest potoczna, ponieważ sam wygląd tego budynku wcale nie przypomina zamku, racz budynek został tak nazwany, ponieważ stoi na tym samym miejscu, gdzie kiedyś stał prawdziwy zamek. Zamek został wzniesiony na wzgórzu zlokalizowanych u zbiegu dwóch rzek, Czechówki i Bystrzycy. Zamek o stylu gotyckim obejmował mury obronne, bramy, mieszkalne części oraz Basztę Żydowską. Z czasów panowania Króla zamek pełnił rolę królewskiej kwatery, która była odwiedzana przez ród Jagiellonów oraz Kazimierza Wielkiego.
Natomiast, budynek , który obecnie znajduje się na szczycie wzgórza, nie pełni funkcji zamku , acz więzienia. Kiedy w XIX wieku Polska była pod zaborem rosyjskim, było postanowiono o rozebraniu zamku. W tym miejscu zostało wzniesione więzienie , które istniało przez całe 120 lat. Zwłaszcza w tym miejscu odbywały się tortury, kaźnie i uciski, gdzie ze swoim życiem walczyło wielu polskich bojowników: powstańcy, więźniowie II wojny światowej, członkowie Armii Krajowej, męczennicy Ludowej Polski, czy resort NKWD.
3. Archikatedra Lubelska
Archikatedra Lubelska jest uśmiechem losy dla miłośników architektury barokowej. Jedną z najstarszych świątyń o stylu barokowym i korzeniach włoskich jest kościół świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Archikatedra jest niezwykle cennym kościołem dla Lublina, ponieważ w wyniku pożaru, który maił miejsce w 1752 roku, zachowano oryginale zabytków do dnia dzisiejszego. Zabytki pozyskane w wyniku pożaru, które możemy podziwiać we wnętrzu świątyni to m.in.: obrazy Franciszka Lekszyckiego, malowidła iluzjonistyczne, chrzcielnica odlana ze spiżu oraz wyglądający jak na Jasnej Górze obraz Matki Boskiej Płaczącej.
4. Podziemia Browaru Perła
Ten zabytek znajduję się przy ulicy Bernardyńskiej i jest zabytkiem lubelskiego przemysłu. Browar Perła – to zmodernizowany dawny klasztor i kościół Ojców Reformatów, w którym w latach 1846-2001 produkowano piwo. Podróżując po zakamarkach Browaru można poznać bogatą historię tego miejsca, wydarzenia i postaci z nim związane oraz dowiedzieć się, jak przebiega proces produkcji i z jakich składników powstaje piwo. Doskonałym zwieńczeniem zwiedzania jest degustacja w wyjątkowej sali, będącej dawną leżakownią Browaru.
Informacje dotyczące zwiedzania Podziemi Browaru Perła można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.
5. Centrum Spotkania Kultur
Centrum Spotkanie Kultur jest największą w historii inwestycją Województwa Lubelskiego w dziedzinie kultury. Powstający ponad 40 lat teatr znalazł spełnienie w Centrum Spotkania Kultur zaprojektowanym przez Bolesława Stelmacha. Sercem instytucji jest piękna Sala Operowa dla 1000 widzów na poziomie widowni, lóż balkonowych i loży VIP. Została przygotowana do wystawiania spektakli operowych i teatralnych; koncertów symfonicznych i muzyki rozrywkowej. W budynku znajdziemy także: Salę Kameralną, Salę Baletową o powierzchni 230 m2; Kino Studyjne a także przestrzenie wystawiennicze, Aleję Kultur stanowiąca trakt komunikacyjny oraz Plac Teatralny.
W Centrum Spotkania Kultur odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne: koncerty, musicale, festiwale, spektakle oraz wystawy.