Przedstawiamy serię artykułów dotyczących praw i obowiązków studentów w prawie Unii Europejskiej – dziś część pierwsza na temat dyrektywy studenckiej oraz orzeczeń TSUE.
Europejska Wspólnota Gospodarcza powstała w 1957 r. i początkowo miała zajmować się tylko rozwojem ekonomicznym państw członkowskich. Z czasem jednak współpraca zyskiwała nowe wymiary i młodzi mieszkańcy Europy pragnęli podróżować, aby studiować w innych państwach. Równolegle zainteresowani podjęciem nauki na europejskich uniwersytetach byli studenci z państw trzecich – zwłaszcza mieszkańcy terenów postkolonialnych oraz osoby posiadające rodzinę w UE.
Rozwijając politykę migracyjną, Unia przyjęła tzw. „dyrektywę studencką”, która reguluje zasady wjazdu i pobytu studentów cudzoziemców w UE (DYREKTYWA RADY 2004/114/WE z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie warunków przyjmowania obywateli państw trzecich w celu odbywania studiów, udziału w wymianie młodzieży szkolnej, szkoleniu bez wynagrodzenia lub wolontariacie – dostępna tutaj.
Trybunał dokonał również ciekawej interpretacji dyrektywy w sprawie Mohamed Ali Ben Alaya przeciwko Republice Federalnej Niemiec (sprawa C‑491/13, wyrok dostępny tutaj).
Stroną postępowania był maturzysta, Tunezyjczyk urodzony w 1989 r. w Niemczech. Pan Mohamed wyjechał z Niemiec do Tunezji w 1995 r. i tam kończył szkołę średnią. Zaczął studiować informatykę w Tunisie, ale chciał rozpocząć studia w Niemczech, gdzie mieszkał jego ojciec. Pan Alaya został przyjęty kilka razy na Technische Universität Dortmund, ale uzyskał decyzje odmowne starając się o wizę.
Warunki uzyskania wizy określają art. 6 i 7 dyrektywy studenckiej i jeśli cudzoziemiec spełni wszystkie warunki określone w powyższych artykułach, władze krajowe nie mogą odmówić wydania wizy wg swego uznania. Tymczasem władze niemieckie odmawiały Panu Ben Alaya wizy ze względu na „niedostateczny charakter uzyskanych wcześniej ocen, słabą znajomość języka niemieckiego oraz brak związku między planowanym kierunkiem studiów a jego planami zawodowymi” (pkt 16 orzeczenia).
Trybunał uznał, że państwa członkowskie nie mają prawa ustanawiać żadnych dodatkowych zobowiązań i warunków uzyskania wizy studenckiej, poza tymi określonymi w dyrektywie. Tym samym orzeczenie otworzyło Panu Ben Alaya drogę do Studiów w Niemczech.
Obecnie, zgodnie z danymi portalu Study in Poland w Polsce studiuje 57 119 studentów zagranicznych z 157 państw. Cieszymy się, że jesteście z nami!
Informacje praktyczne:
- W sieci funkcjonuje portal poświęcony studentom europejskim
- Na temat Studiów w Polsce możecie przeczytać tutaj: www.studyineurope.eu
oraz oczywiście tutaj: www.studyinpoland.pl