Lublin jest miastem sztuki i inspiracji. Jest miastem z głęboko sięgającymi tradycjami, które są bogate w wielokulturowe wydarzenia, również teatralne. Zwolennicy nowoczesnej sztuki teatralnej mogą cieszyć się w Lublinie nowymi przedstawieniami. Fanom sztuki na pewno spodoba się międzynarodowy festiwal Teatralne Konfrontacje, podczas którego wystawiane są przedstawienia z różnych kontynentów. Celem festiwalu jest integracja środowiska artystycznego w Lublinie oraz artystyczna współpraca ze wschodnimi państwami. Goście festiwalu pochodzą z Ukrainy, Białorusi i Rosji, co jest dobrą okazją do zjednoczenia słowiańskich narodów. Festiwal odbywa się każdego roku w październiku. Jeśli interesujesz się teatrem nowoczesnym nie przegap tego wydarzenia.
Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca odbywają się w Lublinie co roku, zawsze w czerwcu. Jest to jeden z największych festiwali tańca w Polsce. Kolejny czerwcowy festiwal to Festiwal Słodko-Gorzki (Bitter-Sweet Festval). Ta niezwykła nazwa festiwalu wynika z tematu wydarzenia. Jest to kombinacja rzeczywistości naszego życia, smutnej i szczęśliwej – wyrażonej sztuką. W założeniach organizatorów festiwal ma być mieszanką teatru i cyrku, muzyką i tańcem. Podczas wydarzenia są wyświetlane filmy oraz organizowane muzyczne wieczory. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.
Fani teatru będą się świetnie bawić również w lipcu. Festiwal Teatrów Niewielkich będzie interesujący dla tych, którzy lubią melodramaty i teatr alternatywny. Henryk Kowalczyk jest założycielem Teatru alternatywnego „Scena 6” oraz instruktorem w Wojewódzkim Ośrodku Kultury i pomysłodawcą Festiwalu Teatrów Niewielkich. Festiwal ma charakter konkursowy – polega na reprezentacji i ocenie monodramu. Nagrody rozdawane podczas festiwalu są zarówno dla profesjonalnych aktorów jak również dla amatorów. Występy konkursowe uzupełnione są występami doświadczonych i profesjonalnych aktorów monodram. Celem Festiwalu Teatrów Niewielkich jest poprawa i rozwój kompetencji społeczeństwa w teatrze współczesnym oraz twórczej aktywności młodych ludzi.
Grudzień jest tradycyjnie bogaty w wydarzenia kulturalne, w tym teatralne, dlatego miłośnicy sztuki teatralnej będą mogli uczestniczyć w takich wydarzeniach. Polscy studenci prezentują się w off-theatre Festiwal „Contenstations”. Festiwal łączy teatry, które działają w polskim środowisku uniwersyteckim. Festiwal „Contenstations” przybrał formę przyjaznych spotkań starych znajomych, których celem jest zdobycie odbiorców i zainteresowanie ich teatrem. Ideą festiwalu jest nauczanie ludzi głębszego i szerszego myślenia nie wkładając się do wyimaginowanej ramki. Festiwal ten jest dla ludzi niezależnych, którzy wybiegają poza standardy i pewne formy. Należy zauważyć, że festiwal z roku na rok staje się coraz ważniejszym wydarzeniem w kręgach teatralnych.
Mikołajki Folkowe, które odbywają się co roku w grudniu pozwalają stworzyć świąteczny nastrój. Festiwal podkreśla tajemniczą, przedświąteczną porę, dając nam wspaniałe doświadczenia. Kombinacja z nowoczesnymi trendami muzycznymi, staje się żywą częścią współczesnej kultury światowej. Jeśli chcesz poczuć się jak w ludowej, zimowej opowieści to ten festiwal jest dokładnie tym czego szukasz.
Jeszcze jednym grudniowym wydarzeniem jest międzynarodowy festiwal „Betlejem Lublina”. Odbywa się w Teatrze Andersena, ale tylko w latach nieparzystych. Podczas tego festiwalu są odgrywane sceny z szopki i świąteczne przedstawienia. „Betlejem Lublina” tworzy ciepły, świąteczny nastrój i uczucie szczęśliwego dzieciństwa.