Polska jest bogata w święta religijne. Jednym z nich jest dzień 1 listopada. W tym dniu Kościół katolicki czci pamięć Wszystkich Świętych. Kościół wspomina wszystkich świętych, zarówno tych, którzy byli kanonizowani i tych, którzy nie byli. Według kanonów katolickich, Dzień Wszystkich Świętych ma najwyższą rangę powagi i jest jednym z obowiązkowych świąt, to znaczy, wszyscy wierzący powinni uczestniczyć we Mszy Świętej. Także następnego dnia, kiedy przypada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. W te dni Polacy udają się na cmentarze, aby udekorować groby swoich krewnych kwiatami i zapalonymi świecami. W Polsce istnieje przekonanie, że w dniu Wszystkich Świętych zmarli odwiedzają nasz świat i tych, których zostawili. Dlatego Polacy modlą się szczerze za zmarłych w tych dniach. W te dni cmentarze wyglądają szczególnie pięknie po zachodzie słońca, kiedy pali się mnóstwo świec tworząc naprawdę fascynujący widok.
Dzień Wszystkich Świętych nie był zawsze obchodzony 1 listopada. W czasach wczesnego chrześcijaństwa święto obchodzono 13 maja. Dzień Wszystkich Świętych został formalnie rozpoczęty przez papieża Bonifacego IV, który konsekrował Panteon w Rzymie do kościoła Marii Panny i wszystkich męczenników w 609 r. Jednak w VIII wieku, a dokładnie 1 listopada, papież Grzegorz III konsekrował jedną z kaplic katedry św. Piotra na cześć wszystkich świętych i zmienił datę święta. Sto lat później papież Grzegorz IV rozpowszechnił uroczystość 1 listopada dla całego Kościoła. Uważa się, że wybrano datę 1 listopada, ponieważ była to data celtyckiego święta zmarłych (Samhain).
Po wprowadzeniu chrześcijaństwa w Polsce Dzień Wszystkich Świętych jest jednym z czterech największych świąt chrześcijańskich: Wielkanoc, Boże Narodzenie i Pięćdziesiątnica. Nie ma dowodów na świętowanie tego święta w średniowiecznej Polsce. Odniesienia o istnieniu tego święta zachowały się tylko w kalendarzu liturgicznym.
W Polsce w czasach wczesnego chrześcijaństwa Dzień Wszystkich Świętych obchodzony był tylko w klasztorach. Ten dzień zaczął być obchodzony jako święto powszechnego kościoła na początku XIV wieku.
W czasach komunizmu w Polsce ówczesne władze zmieniły nazwę święta na ,,święto zmarłych” i potraktowali to jako dzień pamięci wszystkich zmarłych. Niestety, niektórzy używają tej nazwy do teraz, nie zdając sobie sprawy z jej historii i genezy.