Nasz kolejny spacer poprowadzony będzie przez legendy i historie Lublina. Prawdopodobnie, wielu z Was zastanawiało się co oznacza symbol koziołka w Lublinie. Obraz koziołka widziany jest na latarniach, murach kamienic Starego Miasta, w centrum miasta. Spróbujemy wyjaśnić co oznacza to zwierzę dla Lublinian.
Koziołek wspinający się na winorośl jest herbem Lublina. Dlaczego? Oczywiście historia zaczyna się legendą. Mówi się, że podczas ataku Tatarów na Polskę, grupa lubelskich dzieci uciekła i ukryła się w wąwozie. Niestety, dzieci uciekające w pospiechu nie zabrały ze sobą żadnego pożywienia. Jednak los chciał, że znalazły kozę w wąwozie, która wykarmiła głodne dzieci.
Kiedy dzieci dorosły zbudowały miasto. Chciały aby Lublin uzyskał prawa miejskie w rejestrze króla. Było to bardzo ważne dla mieszkańców dawnego Lublina, aby otrzymać prawa takie same jak posiadali mieszkańcy innych miast. Postanowiono więc wysłać grupę przedstawicieli Lublina do króla w celu uzyskania praw miejskich. Opowiedziano królowi o najazdach Tatarów oraz historii dzieci i kozy. Król był tak zachwycony opowieściami, że nadał Lublinowi prawa miejskie i nakazał aby herbem Lublina została koza. Lublinianie więc natychmiast poszli do lokalnego malarza, aby ten namalował im herb. Niestety, artysta nie był utalentowany i namalował jedynie starego kozła, co dostrzeżono dopiero w drodze powrotnej do Lublina. Grupa przedstawicieli była tak rozczarowana i smutna, że zaczęto myśleć, że gdy mieszkańcy zobaczą herb będą myśleli, że jest to zła wróżba dla miasta. Kiedy jednak pokazali herb oznajmiając radosne wieści o decyzji króla, mieszkańcy byli tak szczęśliwi, że zareagowali jedynie śmiechem na nieudany rysunek.
Z biegiem czasu obraz koziołka się zmienił. Pierwszy wizerunek kozła wyglądał jak stare, brzydkie zwierzę. Obecny obraz przedstawia srebrnego kozła z majestatycznymi kopytami i rogami. Stojąc oparty o winorośle symbolizują płodność i siłę.
Może warto przyjrzeć się miastu i znaleźć symbol koziołka w Lublinie?
Kolejny spacer nastąpi…