Przystanek o nazwie „Plac Wolności” prowadzi nas do centrum Lublina skąd można pójść na deptak, Stare Miasto czy do okolicznych kawiarenek lub restauracji. Jednak nim przejdziemy dalej, zapraszamy na kolejny wirtualny odpoczynek na małym skwerku jakim jest Plac Wolności.
Plac Wolności otoczony jest kilkoma ważnymi budynkami Lublina. Z jednej strony można dostrzec imponujące kamienice. Z drugiej strony usytuowano Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego, do której warto zajrzeć ze względu na bogate zbiory książek oraz dostępności tej Biblioteki dla czytelników. Z innej strony widzimy Kościół Ojców Bernardynów. Nim Plac Wolności otrzymał swoją nazwę, uprzednio nazywano go Placem Bernardyńskim ze względu na klasztor oraz kościół. Z kolejnej strony widnieje budynek I gimnazjum żeńskiego w Lublinie -niegdyś gimnazjum w 1921 r. a obecnie liceum ogólnokształcące.
Centralnym jednak punktem jest fontanna wraz z miejscami siedzącymi wokół niej. Kiedy zaświeci słońce, jego promienie odbijają się w pięknej fontannie w centrum Placu Wolności. Wśród lubelskich gołębi można usiąść, odpocząć i delektować się otoczeniem. Miejsce to jest o tyle ciekawe, że łączy w sobie ciekawą historię. Dawniej, w centralnym miejscu Placu Wolności stała majestatyczna wieża ciśnień. Architektonicznie przypominała basztę obronną. Zbudowana była z cegły. Wieża spełniała funkcję wodociągu tłoczonego przez parowe pompy doprowadzając wodę ze źródeł do okolicznych domostw. Początkowo wieża była w prywatnym posiadaniu, jednak później przejęta została przez lubelskie wodociągi publiczne. Pierwotnie wieża pełniła bardzo ważną rolę w życiu mieszkańców, później jednak straciła na znaczeniu. W czasie II Wojny Światowej uległa poważnemu zniszczeniu. Po wojnie została całkowicie rozebrana, a Plac Wolności otrzymał nowy rozkład przestrzenny ulicy i budowli.
Można by stwierdzić, że zapomniano o tej jakże istotnej w historii budowli jaką była wieża ciśnień. Jednak jest to mylne wrażenie ponieważ ponad 50 lat później przypomniano sobie o tym architektonicznym elemencie Lublina. Przedstawiciele miejskich wodociągów lubelskich zainicjowali zbudowanie „mini wieży ciśnień” w podobnym miejscu gdzie niegdyś stała oryginalna wieża. Jej wierna replika stanęła na Placu Wolności jako fontanna łącząc w sobie tę imponującą budowlę i wodę. W celu upamiętnienia dokładnego miejsca, w którym dawniej stała oryginalna wieża, ułożono jej podstawy wielokąta z ciemnej kostki brukowej tak, aby widoczna była na chodniku. Siedząc przy fontannie możemy porównać jej wygląd i wyobrazić sobie, że to właśnie to miejsce było źródłem życia – wody – dla dawnych mieszkańców Lublina.
Może warto wpatrzeć się w replikę wieży, wsłuchać się w szum fontanny i wyobrazić sobie dawną wieżę ciśnień. I może wtedy odkryjemy dawny Lublin na tym ciekawym skwerku jakim jest Plac Wolności…
Kolejny spacer nastąpi…