Jakiś czas temu jeden z naszych wirtualnych spacerów miał miejsce na Starym Mieście. Nasz kolejny taki spacer będzie obejmował to co znajduje się pod Starym Miastem, a mianowicie – Lubelską Trasę Podziemną. Trasa podziemna nie jest popularnym miejscem do zwiedzania, dlatego tym bardziej warto się nią zainteresować.
Na początku XVI wieku Lublin był jednym z większych ośrodków miejskich Korony Królestwa Polskiego. To właśnie w Lublinie toczyły się istotne dla przyszłej Polski wydarzenia. W tamtych czasach Lublin rozwinął się nie tylko politycznie, ale także gospodarczo. Pod główną częścią miasta zaczęto tworzyć piwnice, winiarnie, korytarze, a w końcu labirynty i podziemne przejścia w celu przechowywania żywności oraz stworzenia spichlerza. Legenda głosi, że lubelskie podziemia były tak rozlegle, że prowadziły aż do Sandomierza. Niegdyś opowiadano, że podziemnymi korytarzami można było przemieszczać się z miasta do miasta. Przypuszcza się, że w późniejszym okresie piwnice wykorzystywano jako lochy i więzienie.
Obecna Lubelska Trasa Podziemna została przystosowana dla zwiedzających ją turystów. Jej długość obejmuje niemal 300 metrów, a czas na jej pokonanie to około 45 minut. Trasa podziemna ma swój początek na Rynku Starego Miasta, a kończy się wyjściem na Plac po Farze. Spacer obejmuje przegląd historyczny Lublina od VIII wieku do XVI wieku. Trasa kryje w sobie wiele legend, emocji, światła i mroku, wizualizacji oraz powiewu dawnego Lublina.
Może warto przekonać się samemu co jest legendą, a co prawdą podążając w podziemiach Lublina?
Kolejny spacer nastąpi…