• polski
    • angielski
    • ukraiński

Co zobaczyć w regionie Lublina

Lublin jest największym miastem we wschodniej Polsce i ma swoje własne, magiczne i unikalne piękno. Jednak nie jest to jedyna część Państwa. W tym artykule, opiszę 4 stare miasta nieopodal Lublina, które powinieneś zwiedzić.

Naszą wirtualną podróż rozpoczniemy w Kazimierzu Dolnym – mieście miłości. Jest to ulubione miasto turystów i artystów. Jest tam wiele wydarzeń na świeżym powietrzu oraz festiwali ludowych każdego roku. Miasto położone jest nad Wisłą. To stare miasto jest dumne ze swoich renesansowych budowli, wytwornych domów artystów, majestatycznych kościołów i wzgórza z ruinami starego zamku.

Kazimierz Dolny jest artystycznym centrum Polski. Wielu malarzy przyjeżdża do tego małego miasta aby malować i sprzedawać swoje obrazy. Galerie można znaleźć niemal na każdym rogu ulicy oferując rzeźby, barwione szkło, sztukę ludową na sprzedaż. Jeden dzień jest wystarczający aby zwiedzić to miasto. Spacerując dawnymi uliczkami możesz poczuć i dotknąć historii. Jest to idealne miejsce na niezwykłą i romantyczną randkę. Myślę, że to bardzo romantyczne aby zrobić sobie spacer ze swoim chłopakiem lub dziewczyną wzdłuż brzegu Wisły.

Kolejne polskie miasto, które będzie kontynuowało naszą wirtualną wędrówkę to Zamość – miasto idealne.

Zamość jest unikalnym przykładem renesansowego miasta w centralnej Europie, które zostało zaprojektowane i  wybudowane według włoskiej teorii „idealnego miasta” oparte na planach, które powstały w wyniku świetnej współpracy pomiędzy posiadającym otwarte horyzonty założycielem – Janem Zamoyskim i wyróżniającym się architektem – Bernardo Morando. Przewodnicy mówiąc o Zamościu często wspominają, że renesansowe domy sprawiają wrażenie drogiego pudełka czekoladek. Kładą również nacisk na kolejny szczegół idealnego miasta – budowy na zasadzie pięciokąta. Pomysł ten wymyślili architekci popierający nowoczesne metody, przykładowo rzeźby w formie kuli – idealny kształt geometryczny. Ten współczesny racjonalizm prowadzony przez architektów jest również wspierany przez  lokalne restauracje i inne publiczne instytucje miasta. Sprawiło to, że Zamość jest wygodnym miastem nie tylko dla jego mieszkańców, ale także dla odwiedzających go gości. W historycznej przeszłości Zamość jest również znany ze swojej fortyfikacji, ponieważ nigdy nie zostało zdobyte przez wroga. Część fortecy przetrwała do dziś. Obecnie odbywa się tu wiele przedstawień i koncertów. Jest tu targ, gdzie lokalni sprzedawcy sprzedają swoje dobra, głównie ubrania. To idealne miasto ma 70 tys. mieszkańców. Burmistrz Zamościa, Pan Zamoyski, który jest potomkiem założyciela Zamościa, został wybrany na 3 kadencję. Odwiedź to piękne miasto i zdobądź niezapomniane wrażenie Polski.

Trzecim miastem naszej wirtualnej wycieczki jest Chełm. Tutaj często można spotkać naukowców, młodych ludzi zainteresowanych Ukraińsko-Polską historią oraz wielu turystów.

Chełm został przejęty przez Króla Daniela Halickiego. Urodził się tu pierwszy prezydent Ukrainy Mykhailo Hrushevsky. Przez wiele wieków Chełm był znany ze słynnej cudownej ikony Błogosławionej Marii Dziewicy, która znajduje się obecnie w muzeum w Łucku. W Chełmie jest Kościół Ortodoksyjny, który jest odwiedzany przez 120 rodzin o ukraińskich korzeniach. Jednak Chełm nie jest jedynie znany ze swoich historycznych kościołów, ale także ze swojego unikalnego kredowego lochu w piwnicach. Jest to labirynt pod Starym Miastem o długości kilku kilometrów. Dawno temu była tu kopalnia kredy, teraz jest to miejsce turystyczne. Istnieje wiele legend i mitów o skarbie ukrytym w podziemnych tunelach. Ludzie mówią, że można tu spotkać nawet ducha Bielucha – strażnika skarbów. Zwiedź więc labirynt jeśli nie boisz się duchów.

Naszym ostatnim miejscem jest wieś Kozłówka, która słynie ze swojej luksusowej magnackiej rezydencji, jednej z najbardziej znanych w Polsce. Zbudowana została w XVIII wieku przez rodzinę Bielińskich. W 1799 sprzedali oni pałacyk Aleksandrowi Augustowi Zamoyskiemu. Obecnie herb rodziny Zamoyskich znajduje się na bramie wjazdowej do rezydencji.

Miejsce to jest otwarte dla zwiedzających. Ciekawscy turyści mają możliwość zobaczyć niemal każdy kąt i każdy pokój w pałacu. Goście mogą zobaczyć luksusowe komnaty, ładne sypialnie z pięknymi łóżkami i innymi meblami, niesamowitą salą balową. Zwiedzający mogą obejrzeć wystawę starożytnej broni. Każdy jeden element wystroju opowiada o gospodarzach domu. W każdym obrazku, rzeźbie, meblu możesz zobaczyć pragnienie piękna. Możesz zobaczyć bardzo delikatny i artystyczny gust właścicieli i ich miłość do piękna.

Pałac w Kozłówce jest odwiedzany przez tłumy turystów, którzy chcą zobaczyć styl życia Polskich magnatów. W domu obok znajduje się muzeum realizmu socjalistycznego. Bezużyteczne portrety komunistów, przedmiotów sztuki w okresie socjalizmu takich jak obrazki, rzeźby i inne komunistyczne artefakty zostały zebrane tu z całej Polski. Jest to również część historii i dlatego ta komunistyczna część ma racje bytu.

To jest niesamowite, że Polacy byli w stanie zachować ten pałac w jego oryginalnej formie. Wszystko, zaczynając od środowiska, a kończąc na żyrandolach jest w swojej oryginalnej formie. Kolekcja chińskiej porcelany, skóry i rogi zwierząt i wiele innych przedmiotów w pałacu posiadają nadal energię swoich właścicieli i nadal pamiętają ich dotyk.

Mam nadzieję, że ten artykuł zainspiruje Cię aby zwiedzić te piękne i historyczne miejsca. Myślę, że one opowiedzą Ci więcej o Polsce niż duże, współczesne miasta.

Irina Ilyashevych