• polski
    • angielski
    • ukraiński
    • rosyjski

Czy wiesz, że podejmując pracę możesz stać się ofiarą oszustwa i popełnić przestępstwo?

Coraz częściej na portalach ogłoszeniowych pojawiają się atrakcyjne oferty pracy, które w rzeczywistości okazują się być przestępstwami gospodarczymi. Mają one podobne opisy: łatwa, dobrze płatna, bez wymaganego doświadczenia, zazwyczaj w sklepie internetowym. Najczęściej jedynym wymogiem jest posiadanie aktywnego konta bankowego, co już powinno być dla nas alarmujące. Praca polega na przekazywaniu otrzymywanych na nasze konto pieniędzy dalej (na inne konta bankowe lub udostepnienie kodu BLIK dla wypłaty w bankomacie). Pracodawca kontaktuje się z nami, wskazując dane (numer konta), na jakie mamy wysłać konkretną kwotę pieniędzy przelewem elektronicznym bądź pocztowym albo prosi o podanie kodu BLIK dla wypłaty gotówki z bankomatu. Mimo to, że procedura ta od razu wydaje się być wątpliwa, to dobre warunki i świetne zarobki bywają zaślepiające. W tym przypadku bierzemy udział w procesie prania brudnych pieniędzy, które pochodzą z kradzieży, wyłudzeń, czy też oszustw. Popularną metodą oszustwa jest phishing, czyli wyłudzenie poufnych informacji takich jak hasła, loginy, które umożliwiają dostęp do rachunku bankowego, jak i wykonania na nim operacji bankowej. Ponadto coraz częściej można się spotkać z sytuacją, gdzie osoba kupuje towar przez Internet, ale nigdy go nie otrzymuje. Te pieniądze trafiają właśnie do nas, a my je pierzemy przekazując dalej, sprawiając, że nasz ‘pracodawca’ jest nieuchwytny. Proces prania pieniędzy jest uregulowany w Kodeksie karnym i zgodnie z art. 299 karą za ten czyn jest nawet 10 lat pozbawienia wolności

Co wskazuje na to, że praca może być nielegalna?

  • Praca bez wymaganych kwalifikacji z dużymi zarobkami, a wszelki kontakt wraz z rozmową kwalifikacyjną odbywa się telefonicznie, mailowo lub przez komunikator internetowy.
  • Pracodawca wymaga aktywnego własnego konta bankowego, niezbędnego do wykonywania pracy
  • Informacje rzekomej firmy, takie jak; numer telefonu, adres e-mail, adres siedziby różnią się od tych dostępnych na oficjalnych stronach.
  • Możliwość wykonywania tej pracy bez wcześniejszego podpisania umowy
  • Pracodawca wymaga przekazania dalej pieniędzy, które otrzymałeś na konto bankowe

 

Co zrobić jeżeli popełniłeś takie przestępstwo?

Jeżeli masz podejrzenia, że jesteś ofiarą takiego oszustwa, niezwłocznie zbierz wszystkie dokumenty i dowody odnośnie tej pracy i sam zgłoś się na policje. Jedynie współpracując z organami ścigania masz możliwość uniknięcia kary.