• polski

Dzień Babci i Dzień Dziadka. 

21 stycznia obchodzimy w Polsce Dzień Babci a następnego dnia (22 stycznia) i Dzień Dziadka. 

To jeden z najważniejszych dni w roku zarówno dla wnucząt, jak i dziadków. To wspaniała okazja, aby podziękować im za dobroć i ciepło. Z badań socjologicznych wynika, że z babcią lub dziadkiem wnukowie najczęściej chodzą na spacery, uczestniczą w grach i zabawach, prowadzą rozmowy. Zawdzięczają im też wspólne zajęcia, jak: pieczenie i gotowanie, prace w ogrodzie, oglądanie rodzinnych pamiątek i zdjęć, a czasem wycieczki i podróże.

Święta te w Polsce mają wieloletnią tradycję. Pomysł ich stworzenia narodził się w Polsce w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Z czasem obchody Święta nabrały popularności i na stałe zagościły w polskich kalendarzach.

Te dni to wspaniała okazja do świętowania z dziadkami. Dzieci organizują przedstawienia w szkołach, przygotowują laurki dla dziadków, a starsze i dorosłe wnuczęta upamiętniają ten dzień miłym upominkiem i życzeniami. Najważniejsze to pamiętać o najbliższych nam osobach na świecie.

Składamy najlepsze życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom!

Tradycja świętowania Dnia Babci i Dziadka praktykowana jest również w innych krajach. 

W tym samym dniu co Polacy, Dzień Babci obchodzi się w Bułgarii i Brazylii.

We Francji jest to święto jest obchodzone w pierwszą niedzielę marca a w  Hiszpanii świętują 26 lipca. Z kolei w Japonii celebruje się Dzień Szacunku Dla Starszych, przypadający 14 września. Jest on uznany za święto narodowe, wolne od pracy.

W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii jest obchodzony Narodowy Dzień Dziadków – „National Grandparents Day”. W USA i Kanadzie przypada on w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które obchodzi się w pierwszy poniedziałek września.

W Wielkiej Brytanii – w pierwszą niedzielę października.