Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn

Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn

Z pierwszymi promieniami słońca przychodzi do nas wiosna. Kwiaciarnie wypełniają się delikatnymi wiosennymi kwiatami jak tulipany, żonkile, hiacynty, przebiśniegi i mimozy. Wraz z początkiem wiosny prawie na całym świecie obchodzony jest Dzień Kobiet.
8 marca nie jest świętem urzędowo wolnym (jak w Ukrainie czy Gruzji), ale tego dnia Lublin pogrąża się w atmosferze nieoficjalnych wakacji. Kobiety obdarowywane są kwiatami, pięknymi kartkami, słodyczami i innymi prezentami. W radio dedykowane są piosenki dla kobiet. Organizowanych jest wiele konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Zwykle różne centra handlowe i znane marki organizują promocje i rabaty na niektóre towary, prezentują bony upominkowe i karty zniżkowe tego dnia.

Jednakże, nie tylko kobiety mają swoje święto. Dnia 10 marca obchodzony jest Dzień Mężczyzny. Tradycja obchodzenia tego dnia została zainicjowana w Trynidad i Tobago w 1999 r. Istota święta polega na idei równości płci. Pomysł był najpierw wspierany w Australii, na Karaibach, w Ameryce Północnej, Europie, Azji, a następnie ONZ i UNESCO poparły ideę Dnia Mężczyzn. Dziś Dzień Mężczyzn uznawany jest za oficjalne święto w ponad 60 krajach. Chociaż Światowy Dzień Mężczyzn oficjalnie obchodzony jest 19 listopada, w Polsce obchodzony jest 10 marca.

To święto nie jest jeszcze tak popularne jak Dzień Kobiet, ale jest to dobra okazja, aby złożyć życzenia i symbolicznie obdarować ukochaną osobę lub przyjaciela.