• polski
    • angielski
    • rosyjski
    • ukraiński

Dzień Matki

Maj daje nam słoneczną i ciepłą pogodę, która inspiruje naturę do przebudzenia. Maj przynosi piękno, ciepło, miłość i urok. To paleta uczuć rodzących się między matką a dzieckiem. W kościele katolickim maj jest poświęcony Maryi Dziewicy, dlatego Dzień Matki jest zazwyczaj obchodzony w maju. To święto, które przynosi światło, życzliwość i czułość.

Obecnie Dzień Matki obchodzony jest niemal w każdym kraju na całym świecie, ale nie w tym samym czasie. W niektórych krajach Dzień Matki nie ma określonej daty. Na przykład w Stanach Zjednoczonych, Dzień Matki jest zawsze obchodzony w drugą niedzielę maja. Australia i Kanada oraz wiele innych krajów świata świętuje to święto tego samego dnia, w drugą niedzielę maja. We Francji, Dzień Matki obchodzony jest w ostatnią niedzielę maja. W Wielkiej Brytanii i Irlandii, Dzień Matki obchodzony jest w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

W Polsce Dzień Matki tradycyjnie obchodzony jest 26 maja. Polacy obchodzą Dzień Matki od ponad stu lat. Po raz pierwszy obchodzono go w 1914 r. w Krakowie. Dzień Matki nie jest świętem państwowym w Polsce, ale jest bardzo szanowany wśród Polaków. Tego dnia polskie dzieci dają kwiaty i prezenty swoim matkom, jak również znaki uwagi i miłości. Dorośli wysyłają również pozdrowienia dla swoich matek tego dnia. Nie ma znaczenia, ile masz lat, dla naszych matek zawsze pozostajemy ich ukochanymi dziećmi. To wyjątkowe święto dla tych, którzy zapominają by zadzwonić do swoich mam w rutynie dnia codziennego.

Początki obchodów Dnia Matki sięgają Starożytnej Grecji. Grecy poświęcili te uroczystości bogini Rhei, matce wielkiego boga Zeusa. Tradycja obchodów Niedzieli Matki pojawiła się w Anglii w 1600 roku. Anglicy czcili swoje matki w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Tego dnia nie pracowali i odwiedzali swoich rodziców. Jednak dopiero po drugiej Wojnie Światowej, Anglicy zaczęli obchodzić Dzień Matki, właśnie taki jaki znamy dzisiaj.

Historia współczesnego Dnia Matki rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Anny Jarvis w 1907 roku. Pochodziła ze stanu Wirginia Zachodnia i stracił matkę. Anna Jervis wraz z przyjaciółmi podjęła inicjatywę uczczenia wszystkich matek raz w roku. Zrobiła to na pamiątkę swojej zmarłej matki. Anna pisała listy do instytucji państwowych i organów ustawodawczych z propozycją poświęcenia matkom jednego dnia w roku. Jej starania zakończyły się sukcesem w 1910 roku, kiedy stan Wirginia Zachodnia jako pierwszy uznał Dzień Matki za oficjalne święto. W 1914 roku Dzień Matki został oficjalnie uznany w Stanach Zjednoczonych. Po Stanach Zjednoczonych, 85 krajów ogłosiło drugą niedzielę maja jako Dzień Matki. Ponad trzydzieści krajów obchodzi to święto w inne dni roku.