• polski
    • angielski

Folklor w Lublinie

Lublin w swojej historii posiada wiele lokalnych produktów. Folklor w Lublinie jest bardzo ważnym elementem kultury tego miasta. Muzyka folkowa, taniec, festiwale i ludowe produkty są bardzo ważne dla Lublinian. Zapraszamy do tradycyjnego, folklorystycznego Lublina.

Muzyka ludowa i taniec

Taniec ludowy i muzyka są głęboko zakorzenione w historii i tradycji Lublina. Istnieje wiele pieśni ludowych i tańców, które są nieodzownym elementem kultury lubelskiej.  Jeśli chciałbyś nauczyć się pieśni ludowych i tańców, można dołączyć do profesjonalnych szkół tańca: Zespół Pieśni i Tańca “Lublin” im. Wandy Kaniorowej, Zespół Pieśni i Tańca Jawor oraz Zespół Pieśni i Tańca Ludowego UMCS.

Zespół Pieśni i Tańca “Lublin” jest jednym z najlepszych zespołów ludowych w Polsce, a nawet na świecie. Posiada długą historię i wiele osiągnięć w tańcu i pieśniach ludowych. W ich sklepie można zakupić broszury, książki o Zespole, muzykę ludową, zbiór kolęd ludowych i wiele innych. Utalentowani instruktorzy Zespołu przygotowują niesamowite przedstawienia, koncerty i festiwale. Tancerze w przedziale wiekowym od 5 do 25 lat podzieleni są na różne grupy. Tańczą w kolorowych kostiumach przypasowanych do konkretnych tańców pochodzących z danego regionu. Galeria zdjęć dostępna jest na stronie internetowej. Koncerty Zespołu można obejrzeć podczas koncertów ludowych w Parku Saskim, podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz podczas koncertów w Teatrze  Muzycznym. Ponadto, Zespół występuje ze swoim repertuarem na całym świecie.

Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” jest kolejną szkołą tańca ludowego. Prowadzona jest przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Zespół ten również posiada długą historię. Tancerzami zazwyczaj są studenci. Ich koncerty można zobaczyć w całej Polsce, jak również zagranicą. Aktualne informacje na temat Zespołu dostępne są na stronie internetowej.

Chatka Żaka UMCSu również prowadzi zajęcia z tańca i śpiewu ludowego.

Skansen

Jeśli chodzi o muzeum ze sztuką folklorystyczną, nie ma wątpliwości, że Skansen- Muzeum Wsi Lubelskiej jest najbardziej niesamowitym folklorystycznym miejscem w Lublinie. To muzeum nie jest typowym muzeum, ale jest to przedstawienie całej wioski stworzonej w realistyczny sposób. Małe chatki ze słomianym dachem, wiatrak, spacerujące zwierzęta i pracujący ludzie robiący garnki, zbierający len i szyjący dywany sprawiają iluzję jak gdyby czas zapomniał o tym miejscu i pozostawił je niezmiennym od wielu lat. Zdjęcia oraz cennik wejścia do muzeum dostępny jest na stronie. W muzeum można kupić różne ludowe pamiątki a podczas specjalnych wydarzeń można kupić chleb, miód, zioła i inne regionalne produkty.

Cepelia

Cepelia jest marką produktów ludowych, która promuje polską kulturę folklorystyczną w kraju i zagranicą. W sklepie tej sieci można kupić biżuterię, ręcznie robione produkty wełniane, tradycyjne lalki, rzeźby, torebki i inne. W Lublinie sklep taki znajduje się na ulicy Narutowicza 1, ale niektóre produkty dostępne są także w sklepie na Rynku 3.

Festiwale

Najbardziej interesującą częścią folklorystycznego Lublina są festiwale i większości są one bezpłatne.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne to największe wydarzenie folklorystyczne Lublina. Wydarzenie odbywa się latem i obejmuje wiele koncertów przez kilka dni. Międzynarodowe folklorystyczne szkoły i zespoły tańca zjeżdżają do Lublina aby zaprezentować swoje pieśni narodowe, tańce ludowe, lokalne stroje i regionalną kulturę. Ten niesamowity festiwal łączy wiee państw i kultur: Polskę, Indonezję, Boliwię, Czechy, Bułgarię, Japonię, Macedonię, USA i wiele innych. W 2016 roku wydarzenie to będzie miało miejsce w dniach od 12 do 17 lipca, a cały program dostępny jest na stronie.

Jarmark Jagielloński w Lublinie jest wyjątkowym wydarzeniem łączącym targ produktów regionalnych z Polski i zagranicy, warsztatów i koncertów muzyki ludowej. Jest to festiwal zwyczajów i tradycji ludowych. Ma miejsce w sierpniu. Więcej informacji o tym wydarzeniu dostępne na stronie.

W Muzeum Wsi Lubelskiej odbywa się wiele wydarzeń, w których zwiedzający muzeum mogą brać udział, w szczególności latem. Potańcówka wieczorna, Dożynki, Festiwal ziół i miodu, Niedziela z lnem i wiele innych to tylko kilka wydarzeń mających miejsce w Skansenie. Plan wydarzeń można znaleźć na stronie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Folkowe Mikołajki” jest festiwalem folklorystycznych kolęd. Koncert ma miejsce zimą.

Folklor w Lublinie jest nieodzownym elementem kultury. Nie tylko Polacy uwielbiają muzykę ludową, tańce i produkty, ale także obcokrajowcy i turyści. Rozejrzyj się po mieście i odnajdź tradycyjny Lublin.