Fundacja Sztukmistrze

Fundacja Sztukmistrze

Lublin. Miasto, które łączy w sobie stare i nowe. Wąskie uliczki Starego Miasta i nowoczesny centralny plac. Wydawałoby się, że każdy zakątek Lublina został już w pełni odkryty, wzdłuż miasta biegną wszelkiego rodzaju szlaki turystyczne, ale są jeszcze miejsca ukryte przed ludzkim okiem. Tylko nieliczni o nich wiedzą. Sekretne miejsca są rozsiane po całym mieście, tworzą jego wyjątkową duszę. Z tych miejsc ludzie czerpią ambicję, doświadczenie oraz swoją inspirację.

Jednym z takich przykładów jest Fundacja Sztukmistrze. Założona w 2010 roku i wciąż nabiera swego rozpędu. Jednym z głównych celów tej organizacji jest promowanie Nowego Cyrku. Nowy cyrk zarodził się w latach 70. ubiegłego wieku. Cechą charakterystyczną Nowego Cyrku jest to, że artyści w swoich przedstawieniach starają się opowiedzieć historię, używając muzyki, kostiumów i akrobatycznych sztuczek. Jednym z założeń nowego kierunku cyrkowego jest wycofanie się z wykorzystywania zwierząt w swoich pokazach.

 W ramach tej organizacji istnieją takie projekty jak: Variete, kolektyw LŁ „Spektrum”, Szafa Show i wiele innych. Członkowie tych grup tworzą własne małe pokazy, i czasem prezentują je na ulicach miasta. Na Starym Mieście można zobaczyć małe fire show, który organizują dla was artyści tej organizacji. Dziś Fundacja Sztukmistrze jest odpowiedzialna za miejsce koncertowe, które przypomina muszlę i znajduje się w ogrodzie Saskim. Sztukmistrze organizują tam swoje występy, a kolejnym niewielkim bonusem będzie kawiarnia zlokalizowana na pierwszym piętrze Muszli Koncertowej.

Jedną z działalności organizacji jest prowadzenie warsztatów i lekcji. Możecie zapisać się na dowolny kurs, który najbardziej wam się podoba. Niezależnie od tego, czy jest to akrobatyka powietrzna, żonglerka, albo chcecie nauczyć się czegoś bardziej ekstremalnego jak żonglowanie ogniem to z pewnością znajdziecie coś ciekawego dla siebie. Szkolenia odbywają się w ramach projektu Akademii Sztukmistrzów. To miejsce, w którym artyści dzielą się swoimi doświadczeniami i pomagają w nabyciu nowych umiejętności.

Fundacja Sztukmistrze to projekt, który pomaga rozwijać się nie tylko miastu, ale także ludziom. To miejsce, gdzie dusza odpoczywa od codziennego zgiełku. Nie zapominajcie też, że możecie spotkać ludzi, którzy przyniosą do waszego życia wiele nowych i interesujących doświadczeń. Zawsze warto znaleźć czas na odkrycie czegoś nieznanego dla siebie, a Fundacja Sztukmistrze na pewno wam w tym pomoże.

Natalia Myroniuk