Karta Pobytu

Karta Pobytu

8 rzeczy, o których musi pamiętać student składając dokumenty na kartę pobytu

Cudzoziemcy coraz częściej pukają do drzwi polskich urzędów i niestety wciąż na progu zdarza się im usłyszeć – „Chwileczkę, ale to nie wszystkie dokumenty”. Prawnicy FIPP przez lata pracy z cudzoziemcami zwrócili uwagę na najczęściej popełniane błędy przy kompletowaniu dokumentów. Poniżej przedstawimy Wam na co warto zwrócić uwagę.

  • Przed złożeniem dokumentów w miejscowym Wydziale Spraw Cudzoziemców, sprawdź treść formularza oraz listę niezbędnych załączników. Polskie prawo migracyjne zmienia się, zmianom ulega także praktyka urzędnicza. Aby nie przynosić zbędnych lub przeciwnie – nie przeoczyć nieodzownych dokumentów, sprawdź na stronie internetowej urzędu listę niezbędnych dokumentów i załączników.
  • Pamiętaj o tym, że zawsze trzeba mieć ze sobą oryginały dokumentów. Pracownicy urzędu mogą potwierdzić za zgodność dokumenty tylko wtedy, gdy wraz z kopią pokażesz oryginał.
  • Wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym muszą być przetłumaczone. Ważne, by tłumaczenia były przygotowane przez tłumacza wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych.
  • Przy składaniu dokumentów na zezwolenie na pobyt wymagane jest potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Warto zwrócić uwagę na cel pobytu (studia) oraz sumę gwarancyjną 30 000 euro. Pamiętaj o tym przy zawieraniu umowy z firmą ubezpieczeniową.
  • Uczelnie i szkoły wydają dla swoich studentów setki zaświadczeń dziennie. Dopilnuj, żeby zaświadczenie dla wyrobienia zezwolenia na pobyt było wypełnione na właściwym formularzu. Wzór możesz pobrać tutaj.
  • Przy składaniu dokumentów na zezwolenie na pobyt wymagane jest potwierdzenie miejsca zamieszkania. Może to być umowa najmu mieszkania lub pokoju, jak również potwierdzenie z akademika. Nie jest konieczne wyrobienie zaświadczenia z Urzędu Miasta które potwierdza zameldowanie.
  • Przypominamy, że przy składaniu dokumentów potrzebne jest aktualne zdjęcie na jasnym tle, na którym twarz zajmuje 70-80% powierzchni zdjęcia (zdjęcie ze szkoły, które masz na pendrive, niestety się nie przyda, nie może ono być starsze niż 6 miesięcy).
  • Potwierdzenie niezbędnych środków na utrzymanie. Posiadanie środków można potwierdzić za pomocą zaświadczenia z banku, który ma siedzibę w Polsce. Może to być:

Karta kredytowa z limitem

Oświadczenie od rodziców o zapewnieniu środków  wraz z zaświadczeniem dochodu

Zaświadczenie o otrzymywaniu stypendium.

Jeżeli ci się wydaje, że procedura w urzędzie jest zbyt skomplikowana lub nie czujesz się pewnie zapraszamy na  konsultacje z ekspertem w CENTRUM INFORMACJI DLA CUDZOZIEMCÓW – naprawdę warto!