Lubelski Rower Miejski

Lubelski Rower Miejski

Lubelski Rower Miejski to samoobsługowy system rowerów miejskich. Składa się on z sieci prawie 1000 rowerów oraz 97 stacji wypożyczeń, zlokalizowanych na terenie Lublina oraz Świdnika. Stacje rozlokowano w najważniejszych punktach miasta w ten sposób, by umożliwić swobodną komunikację nie tylko na terenie samego Śródmieścia, ale również dojazdy do pracy, szkoły i na uczelnię z bardziej oddalonych dzielnic.
System działa w trybie sezonowym i w dużej mierze zależy od pogody, a zatem z rowerów nie skorzystasz na ‘zimowe szaleństwo’. Poniżej w skrócie opowiemy ci jak to wszystko działa

JAK TO DZIAŁA?
Zarejestruj się wybierając najwygodniejszą dla Siebie formę:
1. poprzez stronę internetową www.lubelskirower.pl klikając przycisk „Zarejestruj się”,
2. będąc bezpośrednio przy terminalu,
3. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej Nextbike (apka dostępna na platformy Android, iOS i Windows Phone),
Po rejestracji w celu aktywacji konta należy zasilić je kwotą minimum 10 zł (albo też dodać kartę kredytową).

Wypożycz rower.
Dla Twojej wygody dostępne są 3 sposoby wypożyczania.
1. Wypożyczenie bezpośrednio przy terminalu (terminal, to właśnie ta szara kolumna obecna na każdej stacji). Na terminalu wybierasz opcję ‘wypożycz’ i postępujesz zgodnie z instrukcjami na ekranie. Wprowadzasz swój numer telefonu, hasło i numer roweru. Tyle. Jedziesz!
2. Możesz również wypożyczyć rower za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Wystarczy że zeskanujesz kod QR roweru lub ręcznie wprowadzisz jego numeru. Klick i jedziesz!
3. Kolejną możliwością wypożyczenia roweru jest kontakt z całodobową infolinią LRM. Zalecamy tą opcję jako ostateczną, np. w sytuacji jeżeli masz jakiś problem z własnym kontem, aplikacją czy terminalem. Infolinia może być zajęta przez dłuższą chwilę, a więc będziesz musiał dłużej ‘powisieć na linii’.

Oddaj rower.
Aby zwrócić rower nie musisz nawet podchodzić do terminala. Wystarczy, że wprowadzisz rower do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdzi prawidłowy zwrot. Jeśli na stacji nie ma wolnego miejsca, przypnij rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasuj cyfry. W takim przypadku dokonaj zwrotu ręcznie poprzez:
– podejdź do terminala, przyciśnij „Zwrot” i postępuj zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu,
– dokonaj zwrotu za pomocą aplikacji mobilnej
– skontaktuj się z całodobową infolinią pod numerem 81 464 66 00.

ZA ILE?
W celu aktywacji konieczne będzie zasilenie swojego konta kwotą minimum 10 zł. To właśnie umożliwi Ci pierwsze wypożyczenie jak również dalsze korzystanie z LRM, gdyż aby Twoje konto było ciągle aktywne i byś mógł korzystać z wypożyczalni należy utrzymać jego stan na poziomie minimum 10 zł.
Jak wygląda cennik wynajmu?
– A więc za pierwsze 20 minut nic nie płacisz – w tym czasie korzystasz z wypożyczonego roweru całkowicie bez opłat.
– Za kolejne 40 minut (czyli za wypożyczenie nieprzekraczające łącznie 1 godziny) zapłacisz tylko złotówkę.
– Za drugą godzinę wypożyczenia zapłacisz 3 złote.
– Trzecia i każda następna godzina będzie Cię kosztowała po 4 złote.

GDZIE TO DZIAŁA?
LRM to jeden z systemów Nextbike, międzynarodowej firmy oferującej samoobsługowe systemy rowerów miejskich. Nextbike w Polsce działa od 2011 roku i od tej pory pod różnymi nazwami opanował 45 Polskich miast. Oczywiście warunki wypożyczenia roweru w różnych miastach mogą się różnić, lecz niezmienna pozostaje zasada, iż wypożyczenia nieprzekraczające kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu minut w systemach Nextbike są w Polsce zawsze bezpłatne. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie www.nextbike.pl.

CIEKAWOSTKI:
1. Dla wygody mieszkańców Lublina, nawet tych przyjezdnych, strona internetowa LRM www.lubelskirower.pl dostępna jest w 4 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej oraz rosyjskiej.
2. Obok rowerów standardowych w systemie LRM możesz wybrać również tzw. ‘tandem’, czyli rower dla 2 osób bądź też rower dziecięcy (szczególnie przydatny przy rodzinnym wypadzie rowerowym nad Zalew).