Majówka na Placu Litewskim oraz Święto Dwóch Unii

Majówka na Placu Litewskim oraz Święto Dwóch Unii

Między 1 a 5 maja Plac Litewski będzie wypełniony plenerowymi koncertami symfonicznymi, śpiewem, paradami, przedstawieniami teatralnymi i tanecznymi w ramach Święta Dwóch Unii. Majówka na Litewskim jest centralnym punktem licznych wydarzeń, dzięki którym mieszkańcy Lublina i turyści odwiedzający miasto będą mogli świętować 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej.1 maja 2004 r. Polska weszła do Unii Europejskiej, wyznaczając punkt dla zmian, których nie można było przeprowadzić tak szybko bez naszego udziału w społeczności.
W raporcie Głównego Urzędu Statystycznego z początku 2009 r. Lublin znajdował się w czołówce polskich gmin w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków UE i zajął 5 miejsce w rankingu z kwotą 4 miliardów złotych.
Uroczystości rozpoczną się w południe 1 maja w ratuszu wspólnym odśpiewaniem hymnu UE „Oda do radości”. Hasłem tegorocznego weekendu majowego w Lublinie jest „Święto Dwóch Unii” przypominające o roli naszego miasta w tworzeniu tożsamości UE. Unia Lubelska, która powstała 450 lat temu, jest kluczową częścią historii Europy, czego dowodem jest znak dziedzictwa europejskiego przyznany naszemu miastu.1 maja, po odśpiewaniu „Ody do radości”, każdy mieszkaniec Lublina będzie miał okazję uderzyć w Dzwon Europy – symbol wejścia Polski do UE. Dzwon został odlany w najsłynniejszej odlewni dzwonów rodziny Felczyńskich. Przez ostatnie lata był przechowywany w klasztorze dominikanów przy ul. Złotej. Teraz, po konserwacji, dzwon zostanie umieszczony przed pomnikiem Unii Lubelskiej na specjalnym rusztowaniu i każdy będzie mógł uderzyć w dzwon i podpisać księgę pamiątkową.
Zabawy dla dzieci będą organizowane przez 5 dni weekendu majowego na Placu Litewskim przed Wydziałem Politologii UMCS – odbędzie się Festiwal Dzieci – Piknik Europejski organizowany przez Centrum Kultury i Wydział Funduszy Europejskich Miasta Lublin. Planowane są także gry i zabawy dla dzieci. Wśród atrakcji są animacje, quizy konkursowe, konkursy wiedzy o UE, duże gry planszowe, malowanie na szkle, sitodruk na warsztatach eko-worków i mini plac zabaw dla najmłodszych. Finałowym wydarzeniem 1 maja będzie otwarty koncert symfoniczny „Lublin dla Europy” w wykonaniu Chóru Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie, Chóru Kameralnego Filharmonii Lubelskiej i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego prowadzonej przez Wojciecha Rodka. Artyści wykonają utwory: Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki, Karola Lipińskiego, Juozasa Pakalnisa i Ludwiga van Beethovena. Przez cały weekend na Placu Litewskim, a także na patio Centrum Kultury, które znajduje się zaledwie 100 metrów od Placu, każdy będzie mógł wziąć udział w otwartych przedstawieniach teatralnych przygotowanych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Następnie, 2 maja, w dniu święta Polskiej Flagi Narodowej, po oficjalnych obchodach, Plac Litewski stanie się sceną Matejko Photo Challenge prowadzoną w ramach Sezonu Lublin. Każda osoba będzie mogła wcielić się w jednego z bohaterów obrazu Jana Matejki i zagrać krótką rolę na scenie. Całość będzie animowana przez Poławiacze Pereł Improv Teatr.
3 maja, po oficjalnych obchodach Święta Konstytucji 3 maja, odbędzie się Polonez dla Lublina, który przejdzie z ratusza na Plac Litewski, gdzie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej oraz Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego. Następnie, Orkiestra Wojskowa w Lublinie zagra pieśni patriotyczne. Tego wieczoru odbędzie się inauguracja multimedialnego pokazu fontann. W tym roku, z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej, przygotowano niezwykły pokaz „Unia Narodów”, ilustrujący bogate dziedzictwo Unii Polsko-Litewskiej. Spektakl poprzedzi specjalny koncert May Jazz kwartetu jazzowego grającego muzykę Europy. Dla miłośników muzyki klubowej na patio Centrum Kultury czekają wspaniałe wystąpienia DJ’ów.
4 maja na scenie na Placu Litewskim pojawi się Teatr Seniora – Kabaret Starszych Pań i Panów z wystąpieniem muzycznym z wykorzystaniem utworów Jeremiego Przybory i muzyki Jerzego Wasowskiego oraz Teatr Poławiacze Pereł Imrov, który zaprezentuje „Te Deum Laudamus!” występ w klasztorze dominikanów na dużym patio.
5 maja będziemy obchodzić 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. W programie wydarzeń na Placu Litewskim znajdą się liczne atrakcje dla różnych grup wiekowych, na przykład: taneczne występy dziecięcych zespołów, zapierających dech w piersiach koncert arii i pieśni Stanisława Moniuszki oraz pokaz opery „Straszny dwór” Teatru Wielkiego Opera Narodowa.
Wstęp bezpłatny na wszystkie wydarzenia.
Od 26 kwietnia do 5 maja trwa Sezon Lublin – spacery tematyczne, wycieczki z przewodnikiem, warsztaty, wycieczki piesze i rowerowe, spływy kajakowe, gry miejskie i wiele innych. Zarejestruj się na sezon.lublin.eu