• polski
    • angielski

Noc Kultury jako wyróżniająca cecha Lublina

W tym artykule zamierzam opowiedzieć o Nocy Kultury, niezwykłym i zachwycającym wydarzeniu w Lublinie, które odbywa się co roku. Noc Kultury jest szczególnym wydarzeniem w porównaniu z Nocą Muzeów, która odbywa się w każdym mieście w Polsce. Maj i czerwiec to szczególne miesiące w życiu spokojnego Lublina ponieważ Noc Kultury, Noc Muzeów i Juwenalia mają tutaj miejsce w tym czasie.

Noc Kultury jest wyróżniającym znakiem rozpoznawczym Lublina, której celem jest manifestacja unikalnego uroku miasta i prezentacja różnorodnych inicjatyw kulturalnych i artystycznych. Program przygotowywany jest przez profesjonalnych artystów i amatorów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Podczas Nocy Kultury wejście do teatrów, galerii, muzeów i hali koncertowych jest darmowe. Wszystkie biblioteki, centra kultury, kafeterie, kluby i inne instytucje są włączone w wydarzenia. Ta wyjątkowa noc przedstawia różne muzyczne, artystyczne i teatralne wydarzenia. Przez całą noc, widzowie mogą brać udział w kulturalnych i artystycznych wydarzeniach. Każde miejsce publiczne w Lublinie jest zainspirowane kulturą i sztuką podczas tej nocy. Wyjątkowość tego festiwalu tkwi w tym, że polega on na pokazaniu nieznanych i zapomnianych ulic i miejsc.

Kierownik Teatru Muzycznego w Lublinie- Leszek Hadrian był pierwszą osobą, która wpadła na pomysł Nocy Kultury. Zadeklarował demonstracje kultury. Pomyślał, że Noc Kultury będzie świetną okazją dla Lublina, aby otrzymać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wiele artystycznych społeczności oraz centrów kultury poparło ideę Nocy Kultury.

Każdego roku, przez 10 lat, mieszkańcy i goście Lublina mieli unikalną szansę uczestniczyć w tym specjalnym wydarzeniu. Noc Kultury była ustanowiona jako szansa pokazania kultury miasta.

Zeszłego roku miałam wspaniałą okazję uczestniczenia w Nocy Kultury. Noc Kultury była dla mnie jak eksplozja emocji, kolorów, energii. Uczucie zatopienia się w wielości zdarzeń została ze mną przez cały wieczór. Było tak wiele różnych wydarzeń, występów, koncertów, że każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie. Był też zapierający dech w piersiach Festiwal Kolorów, naprawdę barwne wydarzenie dla tych, którzy chcą poczuć życie w różnych kolorach. Ci, którzy szukali czegoś całkowicie nowego mogli zobaczyć na ulicy wystawę latarni, które zrobione były ze starych, damskich sukienek. Pewnego rodzaju sufit został stworzony z wielu parasolek na Placu po Farze na Starym Mieście. Na Starym Mieście było także Kino pod gołym niebem. Odbywało się wiele różnych koncertów w wielu miejscach Lublina. Pomimo, że jestem cudzoziemcem, każde jedno wydarzenie, które widziałam, sprawiało wrażenie, że byłam dumna z Lublina.

Jako, że noc jest pełna różnych wydarzeń, powinieneś zaplanować sobie plan nocy przed jej rozpoczęciem. To jest niemożliwe żeby odwiedzić wszystkie miejsca i zobaczyć wszystko. Żeby doznać niezapomnianych wrażeń, przeczytaj wszystkie informacje o Nocy Kultury bezpośrednio przed nocą. Zdecyduj, co naprawdę chciałbyś zobaczyć. Czasami trzeba zrobić rezerwacje na niektóre miejsca więc sprawdź czy miejsce, gdzie chcesz pójść nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Później możesz się cieszyć Nocą Kultury. I wierz mi, tą wyjątkową noc warto spędzić z przyjaciółmi w bliskości kultury, muzyki, kolorów i wrażeń.

Irina Ilyashevych