OGRANICZENIE PRZEMIESZCZANIA SIĘ OD 25.03.2020 R.

OGRANICZENIE PRZEMIESZCZANIA SIĘ OD 25.03.2020 R.

Zapewne słyszeliście, że od 25 marca Polski rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w możliwości przemieszczania się. Na czym polega to nowe ograniczenie i co grozi za nieprzestrzeganie rządowych wytycznych?

Otóż, od środy 25.03.2020 r. polski rząd wprowadził tak zwany obowiązek pozostania w domu. Co to znaczy w praktyce? A właśnie to, że zakazane jest wychodzenie z domu, jeżeli nie jest to szczególnie konieczne.

O jakiej konieczności wyjścia z domu możemy tutaj mówić? Przede wszystkim zakaz nie dotyczy podróży do pracy i powrotu z pracy do domu. Jeśli jesteś pracownikiem lub prowadzisz własną firmę oraz nie możesz pracować zdalnie i musisz dochodzić/dojeżdżać do pracy – wyjście z domu nie stanowi naruszenia, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją działalnością zawodową.

Skoro jesteśmy przy zakupach, to należy wspomnieć o kolejnym wyłączeniu od tego zakazu – konieczności załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Czyli, jeżeli potrzebujesz zrobić niezbędne zakupy, wykupić leki, udać się do lekarza, na pocztę czy zwyczajnie wyjść na krótki spacer aby ‘nie zwariować w czterech ścianach’ – też śmiało możesz to zrobić.

Tutaj należy również przypomnieć o całkowitym zakazie zgromadzeń. Jeżeli już musisz na chwilę wyjść z domu, powiedzmy na spacer, to nie należy gromadzić się w grupie powyżej 2 osób. Za takie zgromadzenie można teraz otrzymać mandat w wysokości 5000 złotych. Dodatkowe ograniczenia wprowadzono w środkach komunikacji miejskiej – od teraz w autobusie/tramwaju/trolejbusie może przebywać nie większa liczba pasażerów niż 50 % miejsc siedzących. Zatem jeżeli w autobusie miejskim przewidzianych jest 50 miejsc siedzących – jechać tym autobusem może nie więcej niż 25 pasażerów.

Mimo że zakaz przemieszczania się posiada cały szereg wyłączeń, nie należy tego nadużywać i faktycznie #zostanwdomu – w taki sposób możesz uratować komuś życie. Planowo zakaz obowiązuje do 11 kwietnia 2020 r., lecz nie wykluczone jest, że zostanie on przedłużony – wszystko zależy od sytuacji epidemicznej COVID-19 w Polsce.

Sytuacja z COVID-19 w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego zachęcamy do śledzenia wydarzeń na bieżąco. Trzymajcie się zdrowo, myjcie rączki i #zostanwdomu.