Procedura złożenia wniosku pobytowego

Procedura złożenia wniosku pobytowego

Wiecie już zapewne, że Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie wprowadził elektroniczną rejestrację w celu składania wniosków o legalizację pobytu cudzoziemców (dotyczy wyłącznie Lublina, nie dotyczy delegatur LUW w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu).

Tak, informowaliśmy o tym jeszcze pod koniec lipca na naszym FB; teraz zaś pokrótce opiszemy jak wygląda cała procedura złożenia wniosku pobytowego, czyli co tak naprawdę musisz zrobić aby taki wniosek złożyć ‘bezpośrednio’, a nie na biurze podawczym czy za pośrednictwem poczty.

Przede wszystkim należy skorzystać z serwisu rejestracyjnego znajdującego się pod tym linkiem: www.cudzoziemcy.lublin.uw.gov.pl. Dalej interesuje nas przycisk ‘UMÓW SIĘ W CELU ZŁOŻENIA WNIOSKU’ – kliknij go.

Zostaliśmy przekierowani do programu kolejkowego na który się składa 4 kroki:
1. ‘Operacja’ – należy wybrać jakiego typu rezerwacji chcemy dokonać. Jak na razie nie mamy dużo opcji do wyboru, gdyż w chwili obecnej dostępna jest tylko jedna opcja ;). Klikamy ‘Rejestracja – składanie wniosku o legalizację pobytu’.
2. ‘Data i czas’ – teraz wybieramy dogodny dla nas termin: miesiąc, dzień, godzinę. Może się jednak okazać, że nie ma już dostępnych terminów w okresie obowiązywania naszej wizy, karty pobytu czy też ruchu bezwizowego – w takiej sytuacji nie ma sensu kontynuować rejestracji– zamykamy stronę i składamy wniosek na biurze podawczym lub za pośrednictwem poczty.
3. ‘Dane’ – wpisujemy swoje dane paszportowe oraz kontaktowe.
4. ‘Regulamin i potwierdzenie’ – w tym kroku już widzimy samo potwierdzenie naszej rezerwacji wizyty w urzędzie. Dodatkowo wyświetla nam się kod QR, który umożliwia dodanie przypomnienia o wizycie w kalendarzu na naszym smartfonie. Dodatkowo takie potwierdzenie rezerwacji wizyty zostanie automatycznie wysłane na podany wcześniej adres e-mail, więc jeżeli od razu nie wydrukujemy sobie potwierdzenia, to i tak tej informacji nie zgubimy.

Po dokonaniu rezerwacji terminu mamy czas na skompletowanie niezbędnego pakietu dokumentów. W dniu wizyty należy przyjść do urzędu odpowiednio 15 minut wcześniej. Wchodząc do Oddziału ds. Cudzoziemców na ul. Czechowskiej 15, zobaczymy biletomat tuż przy wejściu. W tym biletomacie należy wcisnąć przycisk ‘potwierdzenie wizyty’. Automat poprosi nas o podanie 6-znacznego kodu – znajdziesz go na swoim potwierdzeniu rezerwacji – po czym otrzymamy wskazówkę gdzie należy się udać w celu złożenia wniosku pobytowego. To tyle.

Pamiętajmy, aby wziąć ze sobą paszport oraz wszystkie niezbędne dokumenty.
Mamy nadzieję, że taki krótki ‘manual’ okaże się dla was przydatny. No i życzymy dużo dostępnych terminów 😉