Przewodnik dla nowoprzyjezdnych obcokrajowców w Lublinie

Przewodnik dla nowoprzyjezdnych obcokrajowców w Lublinie

Jesteś nowy w pięknym mieście Lublinie i potrzebujesz kilku podstawowych informacji o tym co i jak zrobić podczas pobytu tutaj? Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Jeżeli jesteś studentem, prawdopodobnie pierwszą rzeczą której będziesz szukał w Lublinie, będzie zakwaterowanie. W tym przypadku musisz wiedzieć że większość uniwersytetów w Lublinie, ma swoje akademiki i udostępnia zakwaterowanie dla studentów. Ceny różnią się zależnie od akademików i pokojów, zatem musisz sprawdzić dokładnie i zdecydować co będzie dla Ciebie odpowiednie. Choć, jeżeli nie chcesz mieszkać w akademiku, możesz wynająć mieszkanie.

Kiedy masz już zakwaterowanie, następnie musisz pójść do Urzędu Miasta Lublin, zarejestrować miejsce zamieszkania i uzyskać numer PESEL. To numer identyfikujący, którego potrzebujesz jeżeli planujesz mieszkać w Polsce. Numer PESEL jest wymagany w miejscach takich jak szpitale, banki, biura rządowe czy w pracy itd.

Powinieneś również wiedzieć, że opieka medyczna w Polsce nie jest za darmo i dlatego też zalecany jest zakup dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ).

W Lublinie, możesz przejść pieszo by zobaczyć centrum miasta i Stare Miasto, choć jeżeli chciałbyś odkryć więcej, powinieneś skorzystać z transportu publicznego, który jest całkiem wygodny i nie drogi. Możesz sprawdzić rozkład jazdy autobusów i trolejbusów online.

Podczas Twojego pobytu w Lublinie, powinieneś z pewnością zobaczyć kilka atrakcji kulturalnych w mieście. Po pierwsze Państwowe Muzeum na Majdanku, które znajduje się na terenie obozu zagłady na Majdanku i jest poświęcone pamięci zbrodni popełnionych w czasie II Wojny Światowej. Możesz łatwo dotrzeć do tego miejsca z centrum miasta, korzystając z publicznego transportu w Lublinie pod numerem 156 lub 23.

Ponadto, powinieneś zwiedzić Stare Miasto, Zamek w Lublinie, Wieżę Trynitarską oraz Ośrodek „Brama Grodzka” Teatr NN, które to wszystkie znajdują się w centrum miasta i do których możesz dotrzeć pieszo.

Kiedy będziesz potrzebował zrobić jakieś zakupy w Lublinie jest dużo Centrów Handlowych. Pośród najbardziej popularnych możemy wyróżnić: C.H Lublin Plaza (ul. Lipowa 13), Galerię Olimp (ul. Spółdzielczości Pracy 32-36b), Tarasy Zamkowe (ul. Unii Lubelskiej 2) i Atrium Felicity (ul. Wincentego Witosa 32).

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że Lublin jest bardzo przyjaznym miastem i łatwo przyzwyczaisz się do życia tutaj. Co więcej, ludzie są tu bardzo mili i pomocni, sprawia to że mieszkanie w Lublinie jest jeszcze bardziej przyjemne.

Mam nadzieję, że będziesz cieszyć się życiem tutaj!