• polski

Przewodnik turystyczny po Roztoczu

Roztocze to miejsce, w którym znajdziesz spokój i zaznasz odpoczynku z dala od miejskiego gwaru. Ta bogata w liczne łąki, lasy, pola oraz rzeki część Lubelszczyzny posiada mnóstwo zabytków. Kościół i kaplice w Krasnobrodzie, Kościół na wodzie w Zwierzyńcu, Rynek Starego Miasta w Zamościu, który jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie Roztocza znajduje się wiele miejscowości o ciekawej historii. Kraina ta słynie również z wielu legend na swój temat, takich jak na przykład legenda o „Czartowym polu” nad Sopotem. okoliczni chłopi wydawali w karczmie wszystkie pieniądze i do domu wracali z pustymi kieszeniami. Niebiosa wysłuchały próśb stroskanych żon i pewnego dnia podczas biesiady piorun trafił w karczmę, która wraz z biesiadującymi zapadła się. Pewnej nocy skrzypek wracał do domu koło miejsca gdzie niegdyś znajdowała się karczma. Zauważył palące się ognisko i dziwne postacie wokół niego. Został zaproszony do ogniska i zauważył, że owe postacie mają kopyta, ogony i rogi – na pewno były to czarty. Diabły kazały grać skrzypkowi lecz ten na początku ze strachu odmawiał ale gdy zaproponowali zapłatę to w końcu się zgodził. Kiedy przyszedł świt czarty zaczęły znikać. Ostatni wziął kamienie z ogniska i wrzucił do skrzypiec, mówiąc, że to jego zapłata. Po chwili zauważył, że zamiast kamieni są tam dukaty. Tak czart zapłaciły skrzypkowi za wspaniałą zabawę. Od tej pory dolinę Sopotu nazwano Czartowym Polem.

Roztocze jest krainą geograficzną łączącą Wyżynę Lubelską z Podolem. Oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej. Walory przyrodnicze Roztocza przyczyniły się do utworzenia na jej terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, parków krajobrazowych, a także rezerwatów.

Głównymi węzłami komunikacji publicznej na Roztoczu są dworce autobusowe w Zamościu, Tomaszowie Lubelskim i Biłgoraju. Z Lublina podróż na Roztocze trwa około 2 godzin, w zależności od miejscowości do jakiej chcemy dotrzeć a ceny biletów wahają się w granicach 20-25zł. Busy kursują średnio co 45-60 minut. Z Lublina do Zamościa jeżdżą także szynobusy, 4 kursy w dni robocze i jeden w weekend. Ceny biletów to 11,50 – normalny, 5,63 – studencki. Jeżeli planujecie dłuższy pobyt na Roztoczu to za jedną noc zapłacicie już od 25 zł od osoby. Możliwy jest także wynajem domku dla kilku osób a ceny zaczynają się już od 150 zł.

Poczuj czar dawnej Polski, podziwiając piękno natury… Dla tych, którzy mają trochę więcej czasu na zwiedzanie polecam wędrówki piesze. Dla tych bardziej zajętych polecam skorzystać z roweru. Zwolennicy jazdy konnej też znajdą tu coś dla siebie.

Jednym z wielu miasteczek na Roztoczu jest Zwierzyniec. Leży nad Wieprzem, przy Roztoczańskim Parku Narodowym. Głównym zabytkiem, który rzuca się w oczy zaraz po przybyciu do miasteczka jest Kościół „Na wyspie” św. Jana Nepomucena. Idealnym miejscem do wypoczynku są stawy Echo. W upalne dni, największy ze stawów służy za kąpielisko.

Kolejną miejscowością jest Krasnobród. Miasteczko to jest uważane za jedno z piękniejszych miejsc na Roztoczu. Zaoferować nam może wiele atrakcji o każdej porze roku. Latem oblegany jest przede wszystkim Zalew Krasnobrodzki położony przy rzece Wieprz. Zimą, główną atrakcją jest wyciąg narciarski na Górze Chełmowej, który ma 500 metrów długości. Wiosną i jesienią głównymi atrakcjami są zabytki oraz piękna natura, która zaskakuje i zachęca do podziwiania. Krasnobród, nazywany jest bardzo często roztoczańską Częstochową, słynie z Sanktuarium Maryjnego, licznych kapliczek i cudownych źródełek. Jedną z takich kapliczek jest Kaplica św. Rocha – każdego roku, 15 sierpnia przyciąga ona pielgrzymów z całej Polski, aby uczcić imię patrona tego miejsca. Krasnobród ma też własne źródełko z wodą, którą wszyscy odwiedzający uważają za leczniczą. Ludzie przychodzą tam z dużą ilością butelek i napełniają je wierząc, że dzięki niej będą zdrowi. Osobiście, jestem kilka razy w roku przy tym źródełku i także piję tę wodę wierząc w jej nadzwyczajne właściwości. Krasnobród to nie tylko miejscowość wypoczynkowa, ale także uzdrowisko. Występują tu bogate źródła solankowe.

Kolejnym jakże urodziwym miejscem na mapie Roztocza jest Susiec. Jest to wioska letniskowa, która ma w swoim zanadrzu sporo kwater prywatnych, gospodarstw agroturystycznych oraz szlaków turystycznych, które zaprowadzą nas do słynnych rezerwatów: Nowiny i Nad Tanwią zwany potocznie „Szumami nad Tanwią”. Szumy jest to obowiązkowy punkt na liście miejsc do zwiedzenia na Roztoczu. Przyjedziesz tutaj raz, a już regularnie będziesz powracać. Znajdziesz tu ponad 15 mniejszych niż metr wodospadzików na krystalicznie czystych wodach Tanwi.

Kolejnym ciekawym miejscem do zobaczenia jest Guciów. Maleńka malownicza wieś, położona w samym sercu Roztocza. Zwiedzić tutaj możemy mały skansen, a gospodarze-przewodnicy opowiedzą nam z wielkim zaangażowaniem o ciekawych historiach z życia dawnych ludzi. W Zagrodzie Guciów można zobaczyć wczesnośredniowieczne osadnictwo takie jak grodzisko czy osady. Największą atrakcją jest możliwość noclegu w tradycyjnych chałupach. Można także posmakować smacznych potraw z dawnej wiejskiej kuchni.

Wolny czas można poświęcić przede wszystkim na zwiedzanie regionu, wycieczki rowerowe, spływ kajakami. Rozwijać można tutaj także takie hobby jak wędkarstwo, paralotniarstwo, modelarstwo. Głównym atutem Roztocza jest czyste powietrze, jakże bardzo upragnione w dzisiejszych czasach.

Roztocze rozbudowuje się pod względem gastronomicznym oraz noclegowym więc przedstawienie wszystkich jego atrakcji nie jest możliwe. Już dziś serdecznie zapraszam na Roztocze, tylko pamiętajcie o zabraniu ze sobą dużej ilości czasu J.

Przydatne linki:

Justyna Witkowska