• polski
    • angielski
    • ukraiński
    • rosyjski

Rowerem po mieście

W dobie coraz większych trudności w przemieszczaniu się po mieście, wszędobylskich korków i przepchanych autobusów miejskich warto rozważyć  wybór osobistego środka transportu jakim jest rower.

Rowerem nie tylko można bardzo szybko przemieścić się po centrum miasta, ale również zrobimy to za niższą kwotę niż np. autobusem. Spoglądając na ulicę naszego miasta można dojść do wniosku, że te argumenty docierają do coraz większej liczby osób. Jednak decydując się na korzystanie z tego środka transportu trzeba pamiętać o zasadach używania rowerów w przestrzeni publicznej.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o obowiązkowym wyposażeniu jakie powinien posiadać rower. W tym zakresie prawo wymienia:

1) z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
2) z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o  kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
3) co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
4) w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Przy czym używanie świateł pozycyjnych nie jest wymagane w ciągu dnia. Należy je włączyć po zmroku oraz w czasie złych warunków pogodowych.

Prawo nie wymaga noszenia kasku ani kamizelki odblaskowej jadąc rowerem, jednak  warto rozważyć korzystanie z tych akcesoriów, które znacząco zwiększają nasze bezpieczeństwo.

Jeśli już posiadamy rower, który zgodnie z prawem może się poruszać po mieście warto wiedzieć jaką drogą można nam jechać. Prawo o ruchu drogowym mówi jasno, że rowerzysta musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów wyznaczonego w kierunku w którym chce się poruszać. Jeśli na danej drodze nie ma takich szlaków komunikacyjnych wtedy kierujący rowerem musi jechać ulicą przy samochodach. W trzech wyjątkowych przypadkach prawo dopuszcza poruszanie się rowerem po chodniku. Możemy tak zrobić jeśli:

  • opiekujemy się dzieckiem do 10 roku życia, które samodzielnie jedzie na swoim rowerze;
  • droga którą jedziemy ma maksymalną dopuszczalną prędkość wyższą niż 50 km/h, a chodnik wzdłuż tej drogi jest szerszy niż 2m (oba warunki muszą wystąpić łącznie);
  • panują zagrażające naszemu bezpieczeństwu warunki pogodowe (śnieg, wiatr, ulewa, mgła itp.).

Jadąc po chodniku lub ciągiem pieszo-rowerowym trzeba pamiętać, że pieszy ma zawsze pierwszeństwo. Warto wyrobić sobie nawyk ograniczonego zaufania do pieszych (szczególnie dzieci), w czasie manewru wymijania pieszego znacznie ograniczyć prędkość roweru i wykonać manewr w maksymalnej odległości od wymijanej osoby.

Na koniec, wspomnieć należy inne zachowania rowerzystów, które są nielegalne i są karane mandatami. Rowerzyście nie wolno:

  • jeździć obok innego uczestnika ruchu (chyba, że nie utrudnia ruchu innym pojazdom);
  • jeździć bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką;
  • jeździć ze stopami nie opierającymi się na pedałach;
  • podczepiać się pod inne pojazdy;
  • korzystać z telefonu komórkowego w sposób wymagający trzymania słuchawki w ręku;

Dostosowanie się do opisanych wyżej zasad i wymagań może zapewnić bezproblemowe, przyjemne i szybkie poruszanie się po mieście.

Szerokiej drogi!