• polski
    • angielski
    • ukraiński

Słowenia

Cześć wszystkim! Mam na imię Luka i najbliższy miesiąc spędzę w Lublinie jako stażysta w Fundacji Instytut na rzecz Państwa Prawa. Pochodzę ze Słowenii, więc chciałbym opowiedzieć wam trochę o moim małym, ale pięknym kraju.

Większość z was słyszała zapewne o naszych odnoszących sukcesy sportowcach i sportsmenkach np. skoczek narciarski Peter Prevc, narciarka Tina Maze, a ostatnio najsłynniejszy legendarny koszykarz NBA Luka Dončić, ale czy wiedzieliście, że obecna Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, Melania Trump, pochodzi ze Słowenii? Możesz dowiedzieć się więcej czytając tego bloga.

Jak widać na mapie, Słowenia jest krajem środkowoeuropejskim, graniczącym z Włochami na zachodzie, Austrią na północy, Węgrami na wschodzie i Chorwacją na południu. Oficjalnym językiem jest słoweński, choć wiele osób mówi również po chorwacku, angielsku i niemiecku. Populacja Słowenii liczy około 2 miliony ludzi i obejmuje około 20 000 km2 terytorium. Dla tak małego kraju mamy szczęście mieć dojście do morza (Morze Śródziemne w południowo-zachodniej części kraju) i góry (Alpy Julijskie w północno-zachodniej części kraju, gdzie znajduje się również nasza najwyższa góra zwana Triglav z najwyższym szczytem na 2.864m npm). W odległości nieco ponad 1 godzinę jazdy samochodem od hotelu, można teoretycznie popływać w morzu rano, a po południu jeździć na nartach lub wędrować. Na przerwę na lunch można zatrzymać się w jednym z naszych pięknych jezior Bled lub Bohinj, które są również bardzo popularnymi miejscami turystycznymi. Północno-wschodnia część kraju, z szerokimi równinami, kontrastuje ze zróżnicowanym zachodem. Dla tych, którzy wolą zwiedzać jaskinie niż góry, Słowenia ma również wiele do zaoferowania. Najsłynniejszą jaskinią jest jaskinia Postojna, położona w południowej części kraju, która jest największą jaskinią pokazową w Europie. Jeśli masz szczęście, możesz również zobaczyć Olm (nazwa naukowa Proteus anguinus), ślepą salamandrę zwaną „ludzką rybą” i często nazywaną „małym smokiem”.

W centralnej części kraju leży stolica Lublana, z populacją nieco mniejszą niż 300 000 osób. Warto ją odwiedzić, ponieważ oferuje wspaniałą atmosferę, zwłaszcza nad rzeką Lublanicą, gdzie można usiąść w jednej z wielu kawiarni lub restauracji lub po prostu wybrać się na spacer i cieszyć się przytulną atmosferą miasta (koniecznie znajdź czas na zwiedzanie zamku). Osobiście pochodzę z drugiego co do wielkości miasta o nazwie Maribor, liczącego około 100 000 mieszkańców. Być może słyszeliście o tym z powodu odbywającego się tam corocznego konkursu narciarskiego dla kobiet „Golden Fox”.

Słowenia była częścią byłej Jugosławii przez większość XX wieku. Zyskała niepodległość w 1991 r. i obecnie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej (od 2004 r.). Jeśli planujesz już wyjazd, miej na uwadze, że w Słowenii walutą jest euro (€). Kurs wymiany między euro a złotym to około 1 euro = 4,30 złotego.

Kilka interesujących faktów na temat Słowenii:

  • Około 60% terytorium pokrywają lasy, co sprawia, że jest to jeden z krajów o największej powierzchni leśnej w Europie, za Finlandią, Szwecją i Estonią (zgodnie ze wskaźnikiem rozwoju Banków Światowych i Służby Leśnej Słowenii)
  • Znaczące 53,6 % terytorium Słowenii jest chronionym gruntem, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników na Ziemi – z wyjątkiem Wenezueli (według danych zebranych przez Bank Światowy w 2016 r.)
  • W Mariborze znajduje się najstarsza winorośl na świecie, która ma ponad 450 lat
  • Język słoweński jest jednym z niewielu języków na świecie, którego druga forma nadal istnieje
  • Możesz spędzić noc w Hostelu Celica w Lublanie, który kiedyś był więzieniem
  • Słowenia jest uważana za kolebkę skoków narciarskich, a Planica do niedawna była największą skocznią narciarską na świecie, z obecnym oficjalnym rekordem 251,5 metra (rekord Kamila Stocha!)