• polski
    • angielski
    • ukraiński
    • rosyjski

Święto Polskich Sił Zbrojnych

Każdego roku Polacy świętują Dzień Polskich Sił Zbrojnych/Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia. To święto narodowe, upamiętniające rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Święto obchodzone jest oficjalnie od 1992 r. Zwycięska Bitwa Warszawska ochroniła niepodległość Polski i zniszczyła plany Rosji Radzieckiej rozprzzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na terytorium Europy Zachodniej.

Wielkoskalowa ofensywa bolszewików na Polskę rozpoczęła się w lipcu 1920 r. 13 sierpnia bolszewicy zaatakowali przedmieście warszawskie. Jednak dzięki taktycznemu manewrowi Józefa Piłsudskiego Polska armia zatrzymała wroga i zaczęła wypychać go na wschód.

Bitwa Warszawska na dużą skalę trwała od 12 sierpnia do 25 sierpnia 1920 roku. Bitwa ta znana jest w historii pod tytułem „Cud nad Wisłą”. Główny ciężar obrony Warszawy spoczywał na froncie północnym, armii generała Józefa Hallera. Polacy pokonali oddziały wroga w krwawych bitwach obronnych o Polskie miasta takie jak Radzymin, Zielonka i Ossów. Józef Piłsudski zgromadził grupę świeżych żołnierzy z pięciu Dywizji Piechoty i Kawalerii i skierował się na południowy wschód od Warszawy. Siły Polskie dowodzone przez Józefa Piłsudskiego kontratakowały z południa, zakłócając ofensywę wroga, zmuszając siły rosyjskie do nieuporządkowanego wycofania się na wschód i za Niemen.

 Brytyjski polityk i dyplomata Edgar Vincent D’Abernon umieścił Bitwę Warszawską na liście 18 najwybitniejszych bitew, które osiągnęły punkt zwrotny w historii świata. Ta bitwa nie tylko uchroniła niepodległość Polski, ale także powstrzymała inwazję bolszewicką na Europę Zachodnią.

Zgodnie z tradycją i w tym roku rocznica Bitwy Warszawskiej będzie obchodzona uroczystymi wydarzeniami w stolicy i całej Polsce. Podczas świąt odbędzie się uroczysta zmiana warty i złożenie wieńców przez przedstawicieli władz. Straż Honorowa jest prowadzona przez żołnierzy Batalionu Reprezentatywnego Wojska Polskiego. Każdego roku odbywa się parada Dnia Wojska Polskiego. W kościołach są prowadzone także liturgie dla tych, którzy zmarli za wolność i niepodległość Polski.