Świętujemy Dzień Dziecka!

Świętujemy Dzień Dziecka!

W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Dzień dziecka zorganizowany został w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 roku jest świętem stałym. Jego inicjatorem była organizacja International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. W wielu innych krajach Dzień Dziecka obchodzony jest 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka z 1959 r. oraz Konwencji o prawach dziecka z 1989 r.

W Polsce Dzień dziecka jest dniem zabawy i rozrywki dzieci. Organizowane są zawody, turnieje, pikniki lub wycieczki dla uczniów, tak aby mieli jak największą radość w dniu swojego święta. Natomiast, młodzież ma w tym dniu luźniejsze zajęcia w szkole. Rodzice również przygotowują niespodzianki dla swoich pociech. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Tak jak różne są daty obchodzenia Dnia Dziecka na świecie, tak różne są również zwyczaje z nim związane. We Francji Dzień Dziecka i Rodziny obchodzony jest 6 stycznia. Rodzice i dzieci zasiadają wówczas do uroczystej kolacji, podczas której jedzą m.in. ciasto z „wróżbami”. W Japonii oddzielnie obchodzi się dzień chłopców i dziewczynek. Dziewczynki mają swój dzień 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy, a 5 maja przypada dzień chłopców. Ojcowie robią wówczas z synami flagi w kształcie karpia (jako symbolu siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach. W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia i obchodzony jest wraz ze Świętem Niepodległości. Jego twórca, Mustafa Kemal Atatürk, postanowił właśnie ten dzień zadedykować dzieciom podkreślając tym samym, że są one przyszłością narodu. Dzieci ubrane w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce.

Lublin również świętuje z dziećmi i z tej okazji możemy liczyć na wiele przyjemności i atrakcji. Między innymi, CSK będzie świętował Dzień dziecka przez cały tydzień! W dniach 1-8.06.2019 r. zapraszamy dzieci i rodziców do skorzystania z wyjątkowej oferty Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W programie szereg interesujących spotkań i warsztatów (tutaj).

Jak co roku, organizowany jest również Motocyklowy Dzień Dziecka w Lublinie. Dnia 2 czerwca Motocykliści odwiedzą w Uniwersytecki Szpital Dziecięcy im. Profesora Gębali w Lublinie, Szpital przy al. Kraśnickiej, Szpital Neuropsychiatryczny, Dom Dziecka przy ul. Pogodnej oraz Dom Samotnej Matki. Specjalnie na tę okazję przygotowane zostaną dla dzieci pokazy, zabawy, malowanie twarzy oraz słodki poczęstunek (informacja tutaj).
Świętujmy razem! To święto nas wszystkich – małych i dużych dzieci.