• polski
    • rosyjski

Tradycje wielkanocne w Polsce

wielkanocne jajka
Wielkanoc jest najważniejszym świętem w tradycji katolickiej, dlatego jest z nią powiązano mnóstwo zwyczajów. Niektóre z nich są już prawie zapomniane, ale te najistotniejsze nadal są żywe w polskich rodzinach, chyba że lekko różnią się od tego, jak wyglądały w przeszłości.
Palmowa Niedziela jest przypomnieniem o przybyciu Chrystusa do Jerozolimy. Ten dzień był kiedyś zwany Wierzbną Niedzielą, gdyż ze względu na klimat gałązki wierzby używano zamiast palm. Palmowa Niedziela rozpoczyna okres przygotowania do świąt, a jej głównym symbolem jest palemka, którą można zrobić i udekorować samemu lub kupić. Poświęcona palemka staje się symbolem szczęścia, który ma wisieć w widocznym miejscu w domu przez kolejny rok.
Nie jest żadną tajemnicą, że Wielkanoc kojarzy się z malowanymi jajkami. Tradycja ta wywodzi się z legendy, według której jajka zakupione przez Marię Magdalenę zabarwiły się na czerwono. Właśnie dlatego podstawowym kolorem dla jajek jest czerwień, uzyskiwana kiedyś za pomocą cebuli, ale po powstaniu mnóstwa kolorowych barwników jajka wielkanocne zaczęły barwić się na wszystkie możliwe sposoby. Nie zapominamy także o pisankach – teraz ta nazwa dotyczy każdego zdobionego jajka, a sposobów na to zdobienie ciągle przybywa.
Jeżeli chodzi o jajka, to tradycje dotyczą nie tylko ich malowania: istnieje dużo zabaw, podczas których dzieci i dorośli mogą wykorzystać ten wielkanocny symbol. Stukanie czubkami jajek, poszukiwanie lub turlanie zawsze kończy się tak samo: osoba, która wygrywa, dostaje jajko i słodycze.
Inną tradycją, związaną z pokarmami, jest święcenie pięknie ozdobionego koszyczka z potrawami w Wielką Sobotę. Wszystko, co znajduje się w koszyczku, coś symbolizuje: jajka oznaczają nowe życie, masło – dobrobyt, mięso i wędliny – koniec postu, a figurka baranka – Chrystusa. Dodatkowo wkładają sól, wodę, domowe ciasto i chrzan. Potrawy te są spożywane podczas wielkanocnego śniadania i cała rodzina dzieli się święconym jajkiem.
Okres świąteczny kończy się tak zwanym lanym poniedziałkiem, związanym z lubianą przez dzieci tradycją oblewania ludzi wodą. Mimo że nie każdy chce zostać ofiarą takiej zabawy, uważa się, że bycie mokrym w ten dzień przynosi szczęście, a woda jest symbolem wiosny i odrodzenia.