• polski
    • angielski
    • ukraiński

Wycieczka z Lublina do Zamościa

Zamość to miasto z ponad 65 tys. mieszkańców położone na południowy-wschód od Lublina. Jest to miejsce warte zwiedzenia dzięki swojej magicznej atmosferze. Miasto zbudowane jest zgodnie z włoską, renesansową ideą budowy idealnego miasta – a główny architekt Bernardo Morando miał włoskie pochodzenie. Miasto Zamość zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1992 roku.

Jak tam dojechać? Jeżeli masz dostęp do samochodu, to droga z Lublina do Zamościa zajmuje ok. 70 minut. Publicznym transportem też z łatwością można dotrzeć do Zamościa. Różne busy do Zamościa odjeżdżają niemal co godzinę, a droga zajmuje – w zależności od ilości przystanków – ok. 1,5 godziny i kosztuje w granicach 15 złotych, jednak czasem można otrzymać zniżkę studencką. Z przystanka autobusowego w Zamościu jest ok. 30 minut spacerem do Starego Miasta więc można skorzystać z zamojskiej komunikacji miejskiej, aby dotrzeć do centrum. Do Zamościa można dojechać także pociagiem odjeżdżającym z Lublina ze stacji północnej oraz centralnej, jednakże podróż zajmuje ponad 2 godziny ze względu na to, że pociąg zatrzymuje się na wielu przystankach w czasie podróży. Kolejną wadą podróży pociągiem jest częstotliwość odjazdów – ok. 3, 4 odjazdy dziennie. Cena biletu kosztuje również w granicach 15 złotych. W Zamościu z głównej stacji jest ok. 15 minut spacerem do Starego Miasta.

Zabytki: Na Starym Mieście w Zamościu niemal wszystko jest warte zwiedzenia jednak wymienię główne zabytki.

Rynek Wielki: główny plac w Zamościu w formie matematycznego kwadratu otoczonego okazałymi kamienicami. Dawniej żyli tu najbardziej zamożni mieszkańcy Zamościa. Na szczególną uwagę zasługują Armeńskie domy: 5 kolorowych i bogato zdobionych kamienic stojących w jednym rzędzie. Swoją nazwę zawdzięczają bogatemu kupcowi z Armenii z lat 30stych XVII wieku. Obecnie znajduje sie tu muzeum historii Zamościa.

Ratusz: wysoki budynek ulokowany na rynku, warto wejść po schodach na górę, aby zobaczyć panoramę miasta.

Katedra: zbudowana w XVI wieku, warto zwrócić uwagę na jej wnętrze ze względu na barokowy ołtarz.

Synagoga: przed II Wojną Światową w Zamościu żyła duża społeczność żydowska – około 43% populacji stanowili Żydzi. Większość z nich została zamordowana w czasie wojny jednak pozostałości po ich kulturze są nadal widoczne. Największą z nich jest Synagoga zbudowana w XVII w. Dodatkowo, jest jedną z najlepiej zachowanych synagog w Polsce. Obecnie w jej budynku znajduje się muzeum historii Żydów.

Pałac Zamoyskich: pałac zbudowany między 1579 a 1586 rokiem był rezydencją założyciela miasta – Jana Zamoyskiego. Początkowo pałac nie był aż tak duży, ale z biegiem czasu został przebudowany. W XIX w. był siedzibąszpitala wojskowego. Obecnie znajduje się tu sąd rejonowy Zamościa.

Zoo: położone jest naprzeciwko głównej stacji kolejowej. Jest to świetne miejsce dla tych, którzy chcą stanąć oko w oko z tygrysem, lwem lub niedźwiedziem. Rozległe tereny do spacerowania, kawiarenka i sklepik z pamiątkami z pewnością przypadną do gustu amatorom zwierząt i ciekawego wypoczynku. Jest to jedno z największych zoo w Polsce.

Poza głównymi miejscami Zamościa jest jeszcze wiele do zobaczenia. Można bez problemu znaleźć tam świetne kawiarnie, restauracje czy sklepiki z pamiątkami. Polecamy odwiedzić to piękne miasto i przekonać się samemu o jego atrakcyjności.