Zakopane na zimę

Zakopane na zimę

Zakopane nie bez powodu jest nazywane zimową stolicą Polski. Co roku przyciąga rzesze turystów i miłośników zimowych szaleństw. To miasto położone w sercu Tatr, które jest również siedzibą słynnego folkloru górali Podhalańskich z charakterystyczną drewnianą zabudową, skoczną muzyką, głównie na instrumentach smyczkowych, bogato zdobionymi strojami ludowymi i piękną gwarą.

W Zakopanem można skorzystać z wyciągów narciarskich na przykład z tych, znajdujących się m.in. w Dolinie Chochołowskiej, Kościeliskiej czy Małej Łąki. Można również odbywać piesze wędrówki na Kasprowy Wierch, Giewont czy Gubałówkę, skąd rozciąga się piękny widok na Tatry. Słynną jest zakopiańska skocznia narciarska – Wielka Krokiew, znana z Pucharu Świata i wystąpień takich polskich skoczków jak Adam Małysz czy Kamil Stoch. Skoki można zaliczyć do jednej z ulubionych i śledzonych przez Polaków dyscyplin sportowych.

Zakopane oferuje bogatą bazę noclegową – od ekskluzywnych pensjonatów po schroniska młodzieżowe na każdą kieszeń. Można tu podziwiać wiele przykładów słynnej architektury w tak zwanym stylu zakopiańskim. Są to urokliwe drewniane domy z dużymi spadzistymi dachami, wille, na przykład Koliba, Pod Jedlami czy Atma, stare kościoły na przykład Kościół Najświętszej Rodziny czy Stary Kościółek Matki Bożej Częstochowskiej. Znajdują się tu też liczne muzea: Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego czy Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Miejscem wartym zobaczenia jest stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie spoczywają osoby ważne dla polskiej kultury takie jak Kornel Makuszyński – pisarz, Kazimierz Przerwa – Tetmajer – poeta czy Stanisław Marusarz – skoczek narciarski. Z wydarzeń kulturalnych można zobaczyć Festiwal ,,Muzyka na szczytach” czy, dla tych, którzy pragną szczególnie doświadczyć folkloru góralskiego – Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia. Jeśli chodzi o muzykę rozrywkową, dużym zainteresowaniem cieszy się koncert Sylwester w Zakopanem. W zeszłym roku wystąpiły tam między innymi takie gwiazdy zagraniczne jak Thomas Anders z Modern Talking, Limahl oraz polscy artyści: Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Zakopower czy Michał Szpak.

Są to tylko nieliczne z atrakcji, które czekają turystów wybierających się do tego wyjątkowego miasta. Zakopane oczaruje was swoim niepowtarzalnym klimatem i gościnnością. Wrócicie tu nie raz…