• polski
    • angielski

Znane i nieznane zakątki Lublina – Dolina Czechówki

Lublin położony jest nad kilkoma rzekami: Bystrzyca, Czechówka, Czerniejówka. Nasz kolejny spacer poprowadzimy doliną Czechówki oraz częścią czerwonego szlaku rajdowo-rowerowego, który biegnie akurat tą trasą.

Szlak, który proponujemy naszym czytelnikom, rozpocznie się od Skansenu od strony alei Warszawskich w dół do ulicy Wądolnej.

Idąc polnymi drogami, na skrzyżowaniu z ulicą Główną, mijamy malowniczy „domek na wodzie” po prawej stronie. Słychać tu jedynie dźwięki natury: żaby, ptaki i owady.

Idąc dalej, zobaczymy oznaczenia czerwonego szlaku, które prowadzą w stronę Nałęczowa i Kazimierza. Dalej wchodzimy w urokliwą dolinę nad rzeką, gdzie szum płynącej wody uspokaja zmysły. Po lewej stronie mijamy tereny cegielni.

Podążając drogą zobaczymy stadion piłki nożnej lokalnego klubu. Dochodzimy do parafii w Dąbrowicy gdzie na uwagę zasługuje zabytkowa wieża w Dąbrowicy.

Niegdyś Dąbrowica należała do rodów Firlejów, gdzie postawili okazały zamek. Czas przebywania Firlejów w Dąbrowicy wypadał na XIV-XVIII wiek. Niestety, zamek został później zniszczony podczas najazdów Szwedów w XVIII wieku. Pozostałością z zamku jest wieża Firlejów, która przypomina o dawnej świetności Dąbrowicy. Nadal widoczny jest styl budowy oraz piękne detale wieży. Po I wojnie światowej terytoria te zostały wykupione przez Ojców Jezuitów. Budynki przeznaczono na zaplecze gospodarcze. Obecnie znajduje się tam „Dom spotkania” oraz kaplica. Co ciekawe, budynek łączy ze sobą renesansową wieżę ze współczesnym budownictwem.

W okolicy parafii jest pętla końcowa autobusu nr 3 skąd można wrócić do centrum miasta kończąc nasz spacer. Może warto posłuchać o czym szumi Czechówka?

Kolejny spacer nastąpi…