• polski
    • angielski

Znane i nieznane zakątki Lublina – Ogród Saski – dawniej i dziś…

Wytchnienie i spokój wśród zieleni w betonowym centrum Lublina stanowi miejski park – Ogród Saski położony przy al. Racławickich. Jest to najstarszy park w Lublinie. Ma bogatą historię oraz jest jedynym tak różnorodnym miejscem. Warto spędzić w nim trochę czasu i przejść się alejkami pełnymi historii.

Idea zbudowania parku publicznego dla zamożnej grupy społecznej Lublina powstała w XIX w. Pierwotnie, park miał powstać w okolicy Doliny Czechówki, jednak ze względu na odległe położenie, zdecydowano się na umiejscowienie parku w centralnej części miasta.

Dawniej, park otaczały piękne mury i bramy, które zamykane były na noc. Legendy głoszą, że dawniej wejście do parku było płatne. O godzinie 21, przechodzący dozorcy dzwonili dzwonkami ręcznymi i obwieszczali porę zamknięcia parku. Element dawnej architektury i generalny zamysł jak niegdyś wyglądały mury Ogrodu Saskiego widzimy przy obecnym głównym wejściu – zabudowa Domku Saskiego. Domek Saski był niegdyś Domkiem Odźwiernego. Obecnie mieści się tam sklepik piekarniczo-cukierniczy.

Najstarszym miejscem w parku, które zasługuje na uwagę jest Kapliczka Bożej Męki. Jest ona upamiętnieniem zarazy z XVII w mającej miejsce w Lublinie. Mieści się na wzniesieniu obok ogrodzenia Ogrodu Saskiego od strony al. Racławickich naprzeciwko KULu. Wykopaliska archeologiczne wykazały, że jest wielce prawdopodobnym, że pagórek pod Kapliczką został usypany na terenach dawnego cmentarza cholerycznego. Co więcej, mówi się, że pochodzenie nazwy Kapliczki ma swoje źródło z tego, że w jej miejscu niegdyś stała szubienica oraz krzyż.

Inna legenda głosi, że w tym miejscu pochowano ofiary powstania w XIX w. Ciekawą legendą jest legenda z Sandomierza, która głosi, że podziemnymi korytarzami i piwnicami można było niegdyś dojść do Lublina, między innymi w miejsce lochów zbudowanych pod Ogrodem Saskim. Z legendami jednak różnie to bywa, dlatego dalej skupimy się na obecnym Ogrodzie Saskim.

Idąc wzdłuż ogrodzenia parku od strony al. Racławickich, bardzo często można oglądać ciekawe plakaty, zdjęcia, galerie miejskie wielu artystów. Niektóre zdjęcia zachwycają, inne śmieszą, a inne dają do myślenia, dlatego warto je zobaczyć.

Ogród Saski podzielony jest na sektory. Można się przejść alejkami dla spacerowiczów, odwiedzić plac zabaw z dziećmi czy zapiąć kłódkę z ukochaną osobą na mostku w parku. Znaleźć tam można również klatkę z ptakami, zegar słoneczny, altanę oraz Muszlę Koncertową. W Muszli Koncertowej odbywają się koncerty, przedstawienia i wydarzenia kulturalne.

Na zakończenie naszego kolejnego wirtualnego spaceru, wspomnimy, że warto zobaczyć pamiątkowy kamień z datą założenia Ogrodu Saskiego.

Jak widać, zwykły miejski park może kryć w sobie wiele tajemnic, ciekawostek i miejsc gdzie można fajnie spędzić czas. Może warto wsłuchać się w echo legend Ogrodu Saskiego?

Kolejny spacer nastąpi…