Znane i nieznane zakątki Lublina – Państwowe Muzeum na Majdanku Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny na terytorium Lublina

Znane i nieznane zakątki Lublina – Państwowe Muzeum na Majdanku Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny na terytorium Lublina

Kolejnym miejscem wartym uwagi i odwiedzenia w Lublinie jest Państwowe Muzeum na Majdanku.

Powstało ono w listopadzie 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, jako pierwsze muzeum na świecie upamiętniające ofiary II wojny światowej w Europie. Misją Muzeum jest upamiętnienie ofiar, pamięć historyczna oraz edukacja. Państwowe Muzeum na Majdanku obejmuje m.in. ścieżkę historyczną, wystawy oraz ponad 70 obiektów historycznych z lat 1941-1944.

Co należy wiedzieć o niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku?

Niemiecki obóz koncentracyjny położony został na południowo-wschodnich obrzeżach Lublina. Początkowo przeznaczony był jako obóz dla jeńców wojennych, zaś w lutym 1943 roku przemianowany został  na obóz koncentracyjny. Był również wykorzystywany jako obóz karno-przejściowy dla polskiej ludności wiejskiej.  Funkcjonował od października 1941 r. do lipca 1944 r. Jego więźniowie pochodzili niemalże z 30 państw. Wśród nich największy odsetek  pomordowanych stanowili Żydzi.

Więźniowie byli tam głodzeni, zastraszani, torturowani katorżniczą pracą i cierpieli wskutek rozmaitych chorób. Ich zgony następowanych w rezultacie niehigienicznych warunków bytowych, tortur w egzekucjach i mordów w komorach gazowych.

Mając na uwadze okrucieństwo, którego doznali więźniowie w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku, należy zachować pamięć o ofiarach, aby nigdy nie dopuścić do podobnych zdarzeń.

Więcej: tutaj