Lublin jest miastem wyjątkowym, w którym od wieków splatają się różne religie. Różnorodność religijna i wielokulturowość jest widoczna także dziś. Lublin położony jest na pograniczu kulturowym wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa. Obok Polaków mieszkali tu Żydzi, Szkoci, Ukraińcy, Włosi, Niemcy, Holenderzy, Grecy i Rusini. Pomimo dominującej społeczności katolickiej w Lublinie były i nadal działają inne wspólnoty religijne. Oprócz wielu kościołów budowano również cerkwie, synagogi i kirchy.
Kościół Prawosławny
Od czasów starożytnych Lublin był domem dla prawosławia. Już w średniowieczu istniała wspólnota „Ruska”. Społeczność prawosławna w Lublinie miała swoją świątynię – Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego (Spasa). Od tych czasów prawosławie i Ukraińcy na zawsze wpisali się w kulturalny koloryt miasta.
Prawosławni mieszkańcy Lublina mają możliwość uczestniczenia w Eucharystii w obrządku bizantyjskim w soboty o godzinie 18:00 i niedziele o godzinie 9:00 w kościele prawosławnym przy ul. Dolińskiego 1. Godziny nabożeństw kościoła prawosławnego przy ul. Ruskiej 15 można sprawdzić na stronie: www.lublin.cerkiew.pl
Kościół Greckokatolicki (Unicki)
Oficjalne i rzeczywiste ożywienie greckiego życia katolickiego w Lublinie datuje się na 1 stycznia 1993 r. Jest to data założenia parafii greckokatolickiej po ponad 100 latach od jej zlikwidowania. Początkowo parafia nie miała własnej świątyni. Nabożeństwa odbywały się w kościele rzymskokatolickim św. Jozafata przy ul. Zielonej.
Obecny kościół parafialny społeczności greckokatolickiej w Lublinie zbudowano w 1759 r. w miejscowości Uhryniw na Sokalszczyźnie. W 1994 r. kościół stał się własnością parafii greckokatolickiej w Lublinie. Przeniesiono go do miasta w celu renowacji oraz na potrzeby kulturalne, muzealne i religijne. Od Wielkiego Piątku według kalendarza juliańskiego, czyli od 28 kwietnia 2000 r., życie liturgiczne parafii greckokatolickiej odbywa się w odnowionym kościele. Świątynia została ponownie poświęcona 8 czerwca 2003 r. przez arcybiskupa przemysko-warszawskiego Jana Martyniaka.
Eucharystia w kościele przy al. Warszawskiej odbywa się w każdą niedzielę o godzinie 10:00 i w święta, które przypadają w dni robocze – o godzinie 18.00.
Kontakt do parafii:
Adres: al. Warszawska 71 (wewnątrz Muzeum Wsi Lubelskiej)
Tel.: 81 7469399,
Fax: 81 7469399,
E-mail: s_batruch@poczta.onet.pl
Msza Święta obrządku łacińskiego w języku angielskim
Eucharystia obrządku łacińskiego w języku angielskim odprawiana jest przy ul. Staszica 16. Z wyjątkiem letnich wakacji Msza Święta jest celebrowana w każdą niedzielę o godzinie 16:00. Po nabożeństwie odbywają się spotkania z proboszczem, na których każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami.
Jeśli chcesz przygotować się do liturgii porządnie, to możesz przeczytać tematyczne artykuły na stronie www.liturgy.slu.edu. Znajdziesz tam teksty liturgiczne niedzielnych nabożeństw i wiele innych cennych materiałów. Jest jeszcze strona: www.uscb.org gdzie są już bardziej ogólne informacje religijne.
Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański)
Parafia Ewangelicko-Augsburska p.w. Św. Trójcy
Msze Święte odprawiane są w każdą niedzielę o godzinie 10:00. Zajęcia w szkółce niedzielnej odbywają się co tydzień. Nabożeństwa związane z sakramentem Świętego Ołtarza odbywają się w czwartki o godzinie 16:15. Mają miejsce też spotkania, poświęcone wspólnemu studiowaniu Bożego Słowa, tak zwane Godziny Biblijne. A w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 12:00 odbywają się modlitwy przy Krzyżu.
Kancelaria parafialna czynna w czwartki i piątki od godziny 10:00 do 16:00
Adres parafii : al. Armii Wojska Polskiego 10
Tel.: +48 (81) 50 44 210
E-mail: luteranie.lublin@gmail.com
Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Spotkania odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 10:00 i w każdą środę o godzinie 17:00.
Adres parafii: ul. Probostwo 30
Tel.: 660-754-638, (81) 747-53-68
E-mail: pastor@kechlublin.pl
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Spotkania odbywają się w każdą sobotę o godzinie 9:30.
Adres: ul. Niecała 4
Tel.: 81 532 42 55
Kościół Starokatolicki Mariawitów
Mariawityzm
W Lublinie jest jeszcze inna religijna wspólnota, która liczy około 100 parafian. Ciekawostką jest to, że kościół ten odłączono od Kościoła Rzymskokatolickiego przez papieża Piusa X. Pojęcie”mariawityzm” pochodzi od grupy wyznań chrześcijańskich, która powstała w Polsce na przełomie XIX i XX w. pod wpływem objawienia Miłosierdzia Bożego, otrzymanego przez rzymskokatolicką zakonnicę, siostrę Marię Franciszkę Kozłowską. W 1893 r. siostra Maria podjęła misję uzdrowienia polskiego duchowieństwa. Wspólnota działała początkowo w ramach Kościoła Rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe. Jednak w 1906 r. po ekskomunice nałożonej przez Papieża na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona. Kościół nie uznaje żadnych wykluczeń i działa nadal. W Lublinie taki kościół mieści się przy ul. Niccolo Paganiniego 1.
Więcej informacji można uzyskać pod telefonem 81 741 10 34.
Synagoga Chewra Nosim
Synagoga znajduje się przy ul. Lubartowskiej 10. Można ją zwiedzać w niedzielę w godzinach 13:00-15:00 lub w innych terminach po wcześniejszym umówieniu się przez telefon (+48 602 473 118, +48 501 836 048).
Centrum Kultury Islamu w Lublinie
Muzułmańskie Centrum Kultury w Lublinie jest jedną z najstarszych tego typu placówek w Polsce. Swoją działalność prowadzi od 1989 r. Jest miejscem spotkania największych muzułmańskich organizacji tj.: Liga Muzułmańska, Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich i Muzułmańskie Stowarzyszenie Kształtowania Kulturalnego. Jest to otwarta przestrzeń dialogu i wymiany poglądów między mieszkańcami Lublina a wyznawcami islamu. Działalność Centrum to nie tylko organizacja życia religijnego lokalnej społeczności muzułmańskiej, ale również edukacja i upowszechnianie kultury islamskiej. Budynek Centrum składa się z sali do modlitwy, sali wykładowej oraz biblioteki z bogatym księgozbiorem.
Centrum w związku ze swoją misją organizuje zajęcia edukacyjne skierowane do społeczności muzułmańskiej, jak również mieszkańców Lublina. Programy edukacyjne oraz warsztaty poświęcone są tradycji religijnej, sztuce i kulturze islamu.
Nabożeństwa odbywają się codziennie o godzinie 12:00. Centrum Kultury Islamu mieści się przy ul. Mieczysława Romanowskiego 40.
Jeśli masz jakieś pytania lub jesteś zainteresowany islamem, możesz wysłać wiadomość e-mail na trzy adresy:
Sekretariat: sekretariat@islamlublin.pl,
Edukacja: edukacja@islamlublin.pl,
Media: media@islamlublin.pl.
Buddyjski Ośrodek
Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Diamentowej Drogi w Lublinie istnieje w Lublinie od 1986 r. Medytacje odbywają się cztery razy w tygodniu we wtorki, środy i piątki o godzinie 19:15 oraz w niedzielę o 16:15.
Ośrodek mieści się przy ul. Głowackiego 16/6.
W razie jakichkolwiek pytań pisz na adres: lublin@buddyzm.pl
Hinduizm
“Misja Czaitanii” jako związek wyznaniowy z siedzibą w Lublinie został zarejestrowany 29 listopada 1990 r. Misja Czaitanii czerpie z nauk Bhagawad Gity i innych pism wedyjskich. Z tego powodu istnieje wiele hinduistycznych pojęć takich jak wiara w reinkarnację, karmę i wiele innych. Według tego ruchu świat to tylko iluzja, a człowiek, będąc transcendentną częścią Boga nie może znaleźć szczęścia w świecie materialnym. Ciało ludzkie składa się z ciała grubego(to sprawy) i ciała subtelnego (wiedza, pragnienia, myśli). Według nauk hinduskich Chrystus był jednym z guru, a jego śmierć na Krzyżu była odebraniem mu duszy wbrew Jego woli.
Instytut Wiedzy o Tożsamości „Misji Czaitanii”znajduje się przy ul. Lubartowskiej 30a.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 602-256-306.
Mam nadzieję, że te informacje się przydadzą!