• polski
    • angielski
    • ukraiński
    • rosyjski

Apteki i zakup leków w Lublinie

W Lublinie mamy 211 aptek, gdzie możesz w przypadku choroby kupić leki. Trzy z nich są aptekami całodobowymi, czyli takimi które są otwarte 7 dni w tygodniu oraz w święta przez całą dobę. Poniżej przedstawiamy listę ich lokalizacji:

Apteki całodobowe w Lublinie

Jeśli nie chcesz jeździć po całym mieście w poszukiwaniu konkretnego leku możesz sprawdzić na stronie www.gdziepolek.pl w której on się znajduje. Strona przeszukuje zasoby tylko 7 aptek w Lublinie. Brak dostępności leku w tych aptekach nie oznacza, że nie uzyskasz go w innych aptekach Lublina. W takim przypadku będziesz musiał sprawdzać dostępność danego leku osobiście, odwiedzając kolejne apteki.

Leki na receptę

Niektórych leków nie będziesz mógł kupić w aptece  bez wystawionej przez lekarza recepty. Możesz ją uzyskać na wizycie lekarskiej lub po pobycie w szpitalu. Uprawnia cię ona do zakupu konkretnego leku. Czasem zdarzy się, że na recepcie zostanie przepisany więcej niż jeden lek. Jeśli nie będziesz mógł jej zrealizować w całości z powodu braku tego leku w magazynie apteki, obsługujący cię farmaceuta dokona odpowiedniej adnotacji na recepcie i dostaniesz ją z powrotem. W takim przypadku będziesz miał możliwość w innej aptece zrealizować pozostałą część recepty, która nie mogła być przez ciebie wykupiona .

Pamiętaj, że okres ważności recepty co do zasady wynosi 30 dni od dnia jej wystawienia! Po upływie tego czasu będziesz musiał uzyskać nową receptę, jeśli nie wykupiłeś potrzebnych lekarstw.

W Polsce jest zabronione wyrzucanie lekarstw do domowych odpadów. Poniżej odsyłamy do strony, gdzie znajdziesz aptek która przyjmuje przeterminowane leki:

https://lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/odpady-i-recykling/selektywna-zbiorka-odpadow/przeterminowane-leki/

Od niedawna w Polsce została wprowadzona lista leków, które bezpłatnie możesz otrzymać w aptece jeśli ukończyłeś 75 lat i masz miejsce zamieszkania oraz przebywasz w Polsce na podstawie jednego z poniższych zezwoleń:

  1. zezwolenie na pobyt stały,
  2. zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
  3. uzyskanie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,
  4. uzyskanie w Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany – w formie schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania oraz zasiłku celowego,
  5. uzyskanie zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE udzielone przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej w przypadku:

– zamiaru wykonywania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie przepisów obowiązujących w tym zakresie na tym terytorium lub

– zamiaru podjęcia lub kontynuowania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej studiów lub szkolenia zawodowego

– wykazania okoliczności uzasadniających zamieszkiwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

  1. bycie obywatelem jednego państw członkowskich UE, państwa członkowskich EFTA posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatkowymi warunkami uzyskania bezpłatnie lekarstw są: konieczność przyjmowania leków z listy bezpłatnych lekarstw zgodnie ze wskazaniami, które obejmuje refundacja oraz otrzymanie na nie recepty od lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z adnotacją w postaci litery „S”.