• polski
    • angielski

Transport w Lublinie

BOLT w Lublinie
Czy wiesz, że przez swoją aplikację BOLT możesz także wypożyczyć hulajnogi elektryczne w Lublinie? Tak, w 2020 roku firma BOLT rozszerzyła swoją ofertę dla mieszkańców Lublina o usługę wynajmu hulajnog elektrycznych na minuty. Nie musisz pobierać odrębnej aplikacji czy dodatkowo się rejestrować – wszystko załatwisz w standardowej aplikacji BOLTa, którą już pewnie posiadasz. Koszt za minutę wynajmu to zaledwie 0,50 PLN – nic tylko brać i korzystać 😉


Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek co to za metalowe linie/kropki na dworcu kolejowym, autobusowym czy w metrze? Tak, mówimy właśnie o tych liniach, na których można 'wywinąć orła’, jeżeli masz mokre buty. Zapewne, jeżeli dużo podróżujesz, to nie raz widziałeś je w wielu miejscach na terenie Polski.
Wiesz co to jest?
Są to specjalne 'prowadnice’ dla osób niewidomych nazywane 'niewidzialnymi ścieżkami’ i są zaprojektowane w taki sposób, aby pomóc tym osobom orientować się w przestrzeni dworca czy metra. Tak więc następnym razem, czekając na pociąg/autobus, staraj się nie blokować swoją walizą czy plecakiem tych ścieżek.
A gdzie w Lublinie możemy spotkać takie 'prowadnice’?


1

Transport publiczny w Lublinie

Na każdym przystanku są rozkłady jazdy. Niektóre z nich są elektroniczne. Bilet możesz kupić w kioskach lub biletomatach. Ostatecznie bilet można kupić u kierowcy, ale będzie droższy. Rozkład jazdy, trasy autobusów, ceny biletów i wiele innych szczegółowych informacji www.ztm.lublin.eu.

 


Poruszanie się po mieście

Lublin jest w całości objęty Mapami Google. Możesz wyszukać w Google Maps miejsce, którego szukasz i zrobić sobie wirtualną wycieczkę za pomocą Google Earth. Po prostu wpisz w wyszukiwarkę możliwie najdokładniej nazwę miejsca lub adres z numerem budynku. Może uda Ci się znaleźć na zdjęciach znajomych 🙂

 


12

 

Rowerem po Lublinie

Lublin ma około 110 km ścieżek rowerowych, które są rozmieszczone w różnych częściach miasta. Dodatkowo wiosną, latem i jesienią, każdy ma możliwość wypożyczenia roweru miejskiego.

 


 

Trolejbusy

Czy wiesz czym są te “autobusy na sznurkach”? Są to trolejbusy – autobusy działające na prąd elektryczny podłączone do trakcji elektrycznej. Taki system komunikacji jest jedynie w kilku miastach Polski, między innymi w Lublinie. Pierwsza trasa działa od 1953 roku.

 


20

 

Pociągi

Jeżeli chcesz podróżować pociągiem polecamy skorzystać ze strony PKP. Główna stacja kolejowa mieści się na Placu dworcowym 1. Bilety można kupić przez Internet, na stacji albo w pociągu. Jednakże bilet kupiony u konduktora kosztuje drożej.

 


35Nocna komunikacja miejska 

Jeśli potrzebujesz wrócić późno wieczorem lub w nocy do domu, możesz użyć nocnej komunikacji w Lublinie:

N1: linia jedzie z Choin przez centrum i niemal do Zalewu Zemborzyckiego

N2: Linia jedzie z Poręby przez centrum na Felin, Felicity i do Świdnika

N3: Linia jedzie od Skansenu przez centrum do głównej stacji PKP i ulicy Abramowickiej

Autobusy jeżdżą co godzinę od 23 do około 4.30. Możesz korzystać ze standardowych biletów.


37Najbliższe lotniska z Lublina

Lublin Airport na ulicy Króla Jana III Sobieskiego 1 w Świdniku

Warszawa Chopin Airport na ulicy Żwirki i Wigury 1 w Warszawie

The Airport Modlin-Warszawa na ulicy Generała Wiktora Thommée 1a w Nowym Dworze Mazowieckim

– Rzeszów International Airport w Jasionce 942


polski-busPolskiBus

Słyszałeś o PolskimBusie? Chcesz bezpośrednio i komfortowo dostać się z Lublina do takich miast jak Warszawa, Kraków, Zakopane czy Władysławo, bądź pośrednio z Warszawy do szeregu innych miast w Polsce i za granicą? PolskiBus zapewnia wygodną podróż i proponuje m.in. darmowe Wi-Fi, klimatyzację, toalety, czy – co ważne – udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Co więcej, możliwa jest wcześniejsza rezerwacja biletów już za 1 złotówkę. Wiem z doświadczenia, że dzięki tym wielu atutom nawet długa podróż przebiega przyjemnie. Więcej informacji na stronie.


66Busy

Poszukujesz autobusu lokalnego albo międzymiastowego? Sprawdź oficjalną stronę internetową międzymiastowego transportu autobusowego lubelskiedworce.pl albo wyszukiwarkę połączeń www.e-podroznik.pl. Jednak w kasie biletowej lub u kierowcy autobusu upewnij się, że stoisz na odpowiednim przystanku oraz że pojedziesz w odpowiednim kierunku. Nawet mieszkańcy Lublina mają problem z odnalezieniem prawidłowego przystanku i autobusu.


88Samochód miejski

Czy wiesz, że ruszył system miejskich samochodów, które są do dyspozycji wszystkich chętnych przez 24 godziny na dobę?

W Lublinie działa system carsharingu.

Niedawno Lublin wprowadził miejskie wypożyczalnie samochodów. To jest inicjatywa firm prywatnych. Usługa praktycznie niewiele różni się od systemu rowerów miejskich, który stał się w Lublinie bardzo popularny. Podobnie jak w przypadku rowerów, aby wypożyczyć auto należy się najpierw zarejestrować w systemie. Rejestracja jest bardzo prosta, wymaga wypełnienia formularza oraz zrobienia kopii prawa jazdy. Po zweryfikowaniu danych, konto w przeciągu 24 godzin zostaje aktywowane. Aby dokonać rezerwacji pojazdu wystarczy wejść na stronę www.lubelskisamochod.eu. Opłata za użytkowanie auta wynosi złotówkę za minutę jazdy.