Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie

Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie

W województwie Lubelskim jest mnóstwo dobrych szkół publicznych, ofiarujących wielki wybór różnych profili klas licealnych. Ale dzisiaj skupimy się na 1 Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie, miejsca z bogatą historią, wspaniałymi nauczycielami i pracowitymi uczniami. Ta szkoła słynie z tego, że jest już od 2013 roku najlepszym liceum w województwie lubelskim. Jest to miejsce dla ambitnych uczniów, lubiących pochłaniać naukę i dążyć do swoich celów. Liceum oferuje 7 klas do wyboru (IB, społeczno-prawnicza, ekonomiczna, matematyczno-fizyczno-informatyczna, 2 klasy biologiczno-chemiczne i politechniczna).

W 1 LO jest dużo rzeczy ciekawych i zachęcających młodzież do wybrania tej szkoły, lecz jest 1 szczególna klasa, która wyróżnia to liceum spośród innych, a mianowicie jest to klasa z maturą międzynarodową, która się nazywa klasa IB (International Baccalaureate). IB- jest to program szwajcarski, który trwa 2 lata w liceach, czyli 3 i 4 klasa liceum, a 1 i 2 to są dwa lata pre-ib. Klasa ta wymaga o wiele więcej wysiłku i pracy od uczniów, ponieważ pomimo pisania matury z 6 wybranych przez młodzież przedmiotów, uczniowie będą stawiać czoło napisaniu EE (praca badawcza na 4000 słów) i kilka IA (praca badawcza na 2000 słów). Wszystkie przedmioty są realizowane w języku angielskim, oprócz polskiego i języków obcych. Program ten przygotowuje do dorosłego życia (pisanie wypracowań w stylu akademickim, samodzielne poszukiwanie danych i informacji, realizowanie różnych projektów woluntarnych). W 2 klasie liceum uczniowie deklarują, które przedmioty wybierają do nauki i zdawania na maturze. Do tych 6 przedmiotów obowiązkowo uczniowie uczęszczają na wychowanie fizyczne, TOK (Teoria wiedzy) i CAS (wolontariat, który każdy uczeń IB powinien zaliczyć). Z racji tego, że podczas realizowania samego programu, każdy uczeń ma swój własny plan zajęć, według lekcji, które sam wybrał. Szkoła zapewniła miejsce uczniom IB, gdzie mogą przebywać podczas okienek między zajęciami. Jest to pokój specjalnie przydzielony dla takich klas, zapewniający miejsce dla odpoczynku (są kanapy) i miejsca do spokojnej nauki. Chodzenie do klasy z maturą międzynarodową ma swoje zalety, jak i wady. Jest to miejsce dla uczniów którzy gotowi są poświęcać większość swojego czasu wolnego na robienie różnorodnych projektów, pracować, jako wolontariusze w różnych miejscach, przynosząc korzyść społeczeństwu. Wymaga to też pracy nad sobą, uczy młodzież jak być zorganizowanymi i mądrze planującymi swój czas, którego każdy ma tyle samo.

1 Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie jest miejscem, gdzie można zdobyć wielką wiedzę, rozwijać swoje pasje, zawsze można liczyć na wsparcie nauczycieli, znaleźć wiele wspaniałych znajomych, brać udział w wielu projektach, jak i krajowych, tak i międzynarodowych.